Logowanie Rejestracja
Deflacja w Polsce do połowy roku

Strona główna Wiadomości Deflacja w Polsce do połowy roku Deflacja w Polsce do połowy roku

Deflacja w Polsce do połowy roku

Minister finansów Mateusz Szczurek stwierdził, że deflacja w Polsce utrzyma się przynajmniej do połowy tego roku.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 29 stycznia 2015
Zobacz więcej:

 

W środę szef resortu finansów udzielił wykładu w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN. Przyznał, że stopa inflacji w Polsce będzie na ujemnym poziomie przynajmniej do połowy tego roku, co oznacza, że będziemy się zmagać z deflacją.

 

Mateusz Szczurek uspokoił przy tym audytorium stwierdzając, że nie deflacja nie będzie stanowić zagrożenia dla tegorocznego budżetu państwa. Przyznał jednocześnie, że resort szacując inflację na poziomie 1,2 proc. przestrzelił nieco w swoich prognozach.

 

Minister odniósł się również do kwestii wstąpienia Polski do strefy euro i przyjęcia wspólnej waluty europejskiej. Stwierdził on, że obok kwestii spełniania przez Polskę kryteriów konwergencji, istotne też jest, czy w ciągu najbliższych rat Euroland wciąż będzie optymalnym obszarem wspólnej waluty.

 

Matuesz Szczurek zauważył bowiem, że  w państwach należących do unii monetarnej dochodzi ostatnimi czasy do naginania fundamentalnych zasad kształtujących Unię Europejską, czyli tzw. czterech swobód. Toteż czas pokaże, czy stagnacja gospodarcza, którą obecnie przeżywa UE i związana z nią presja społeczno - polityczną, sprawią, że unia monetarna będzie w przyszłości korzystną alternatywą dla złotego.

   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.