Logowanie Rejestracja
Czy stopy procentowe spadną? Raczej nie, ale...

Strona główna Wiadomości Czy stopy procentowe spadną? Raczej nie, ale... Czy stopy procentowe spadną? Raczej nie, ale...

Czy stopy procentowe spadną? Raczej nie, ale...

... nie jest to wcale wykluczone. Tak uważa prof. Dariusz Rosati. Jego zdaniem RPP może jeszcze poluzować politykę pieniężną, jeśli deflacja będzie się utrzymywać, a złoty dalej umacniać. Obecnie podstawowa stopa referencyjna NRP wynosi 1,5 proc. czyli najmniej w historii. Korzystają na tym kredytobiorcy, tracą zaś posiadacze lokat.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 27 kwietnia 2015
Zobacz więcej:

 

Po marcowej obniżce Rada Polityki Pieniężnej zadeklarowała, że dalszego luzowania polityki pieniężnej w tym roku już nie będzie. Eksperci sądzą, że już połowie przyszłego roku możemy spodziewać się pierwszej fazy podwyżek, które powinny przywrócić wysokość stóp do poziomu z października 2014 roku, czyli do 2 proc.

 

Prof. Dariusz Rosati, eurodeputowany PO i były członek RPP, nie sądzi, aby w tym roku doszło do dalszych obniżek, tyle tylko, że - wbrew kategorycznym twierdzeniom członków Rady - nie wyklucza całkowicie takiej możliwości. Mogłyby nastąpić, gdyby złoty w dalszym ciągu się umacniał, a inflacja wciąż pozostawała daleko poniżej celu zakładanego przez Narodowy Bank Polski. Wynosi on 2,5 proc.; w marcu GUS podał, że inflacja była o 1 proc. niższa od celu banku centralnego.

 

Rosati podkreśla jednak, że dalsze luzowanie polityki pieniężnej byłoby działaniem wyjątkowym, wymuszonym przez sytuację gospodarczą. Na razie nie ma po temu przesłanek i, zdaniem eksperta, najprawdopodobniej nie będzie, zaś rekordowo niskie stopy służą realizacji innych, niż tylko inflacyjnym, celom.

 

   
www.Sfera-Finansow.pl

www.Sfera-Finansow.plDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.