Logowanie Rejestracja
Czy BIK to „czarna lista dłużników”?

Strona główna Wiadomości Czy BIK to „czarna lista dłużników”? Czy BIK to „czarna lista dłużników”?

Czy BIK to „czarna lista dłużników”?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej przez wiele osób postrzegane jest jako tzw. czarna lista dłużników. Tylko po części jest to prawdą, bowiem rzeczywiście w bazach BIK zgromadzone są dane o nierzetelnych dłużnikach, którzy nie wywiązują się na czas z płatności rat kredytów i pożyczek. Niemniej, traktowanie BIK jako wykazu dłużników jest nadużyciem, ponieważ w bazach biura przechowywane są informacje o wszystkich dłużnikach bankowych, niezależnie od tego, czy spłacają swoje zobowiązania kredytowe regularnie, czy też spóźniają się z ich regulowaniem. Czym właściwie jest BIK i czy posiadanie historii w BIK jest korzystne dla kredytobiorców i potencjalnych klientów chcących zaciągnąć kredyt lub pożyczkę?

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 17 grudnia 2014
Zobacz więcej:

 

Czym jest BIK

 

Biuro Informacji Kredytowej, w skrócie BIK, jest centralną instytucją funkcjonującą na polskim rynku finansowym, która prowadzi trwałą, dwustronną wymianę informacji z bankami i instytucjami kredytowymi. Do systemu informacyjnego BIK przystępują również pierwsze firmy pożyczkowe, oferujące pożyczki online w Polsce. BIK jest nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego i bynajmniej nie jest tym samym, co rejestr dłużników.

 

W bazach BIK gromadzone są informacje o zobowiązaniach kredytowych kredytobiorców, które są przekazywane do BIK przez banki, Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe i niektóre firmy pożyczkowe działające w naszym kraju. Banki i SKOK-i są zobowiązane do przekazywania do BIK informacji o kredytobiorcach już w momencie udzielenia im kredytu lub pożyczki. W zamian za to mogą w sposób nieograniczony korzystać z bazy BIK. Czynią to przy okazji przeprowadzania procesu kredytowego, analizując wiarygodność kredytową klientów. BIK dostarcza im pełen raport dotyczący klienta, wykazując, czy ma obecnie kredyty i pożyczki do spłaty, albo jak spłacał wcześniej zaciągnięte zobowiązania.

 

Jeśli historia klienta w BIK jest niekorzystna, bank lub SKOK najprawdopodobniej odmówi udzielenia zobowiązania kredytowego. Z drugiej strony, dobra historia kredytowa w BIK, wskazująca na terminowe i rzetelne wywiązywanie się klienta z zobowiązań finansowych działa na jego korzyść i kredytodawca na tej podstawie może szybciej wydać pozytywną decyzję kredytową na wniosek klienta.

 

Dane w bazach w BIK są przechowywane od chwili zaciągnięcia kredytu, aż do jego spłaty. Jeśli klient regularnie spłacał zobowiązanie może zadecydować, czy BIK będzie w dalszym ciągu, przez kolejne 5 lat gromadził i udostępniał bankom jego dane, czy też nie. Natomiast, nierzetelny kredytobiorca nie ma prawa wyboru i w BIK będą widniały jego dane przez 5 lat od chwili uregulowania całości zobowiązania kredytowego.

 

Informacje w BIK

 

Raport przesyłany przez BIK do banku, na jego żądanie, dotyczący danego klienta, zawiera takie dane jak:

dane osobowe kredytobiorców z Polski,
data zaciągnięcia kredytu i okres kredytowania,
rodzaj kredytu,
waluta zobowiązania,
terminowość spłaty rat kredytowych,
informacje o wszczętej egzekucji spłaty kredytu lub windykacji należności,
dane o zamknięciu rachunku kredytowego.

 

Artykuł powstał przy współpracy portalu www.pankasa.pl – niezależnej porównywarki chwilówek online.

   
www.Sfera-Finansow.pl

www.Sfera-Finansow.plDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.