Logowanie Rejestracja
Cztery listy, na których może trafić nazwisko osoby zadłużonej

Strona główna Wiadomości Cztery listy, na których może trafić nazwisko osoby zadłużonej Cztery listy, na których może trafić nazwisko osoby zadłużonej

Cztery listy, na których może trafić nazwisko osoby zadłużonej

Chwilowe problemy z terminowym wywiązywaniem się z finansowych zobowiązań wobec banku, operatora sieci telefonicznej, gazowni czy zaniedbania w płaceniu alimentów mogą zdarzyć się każdemu. Jednak jeśli będziemy ociągać się z uregulowaniem zaległości, nasze nazwisko może trafić na aż cztery listy, co może skutecznie uprzykrzyć życie w momencie starania się o kredyt czy pożyczkę.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 24 maja 2013
Zobacz więcej:

Pierwszym rejestrem, w którym znajdą się dane na temat zadłużenia jest Biuro Informacji Kredytowej. Jednak BIK to miejsce, do którego trafimy niezależnie od tego, czy jesteśmy solidnymi klientami czy też nie wywiązujemy się z zawieranych umów, związanych z opłatami na rzecz różnych instytucji. Nasze dane są przesyłane do Biura każdorazowo i niezależnie od kwoty w momencie składania wniosku o kredyt lub pożyczkę w banku czy Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej lub wówczas, gdy jesteśmy poręczycielem zobowiązania dla innej osoby.

 

Zwykle co miesiąc informacje są uzupełniane o aktualizacje instytucji finansowych w zakresie sposobu spłaty świadczenia (w terminie czy z opóźnieniami), wszczęcia działań windykacyjnych, egzekucji należności czy zamknięcia konta wraz z przyczynami. Banki oraz SKOK-i mogą korzystać z danych nawet, jeśli nie wyrazisz na to zgody, o ile minęło 60 dni od terminu uregulowania należności lub 30 dni, jeśli wcześniej otrzymałeś od instytucji zawiadomienie o zamiarze przetwarzania danych. Dane w BIK znajdują się maksymalnie przez 5 lat, a w celach statystycznych mogą być wykorzystywane przez 12 lat. Biuro Informacji Kredytowej w żadnym wypadku nie może samodzielnie modyfikować przechowywanych informacji, a ich usunięcie następuje jedynie na pisemny, uzasadniony wniosek banku lub SKOK-u.


Kolejne trzy instytucje postrzegane jako czarne listy dłużników, czyli Krajowy Rejestr Długów, Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A. oraz BIG InfoMonitor S.A. to prywatne przedsiębiorstwa działające w strukturach Biura Informacji Gospodarczej. Ich podstawowym celem jest prowadzenie własnych baz danych i systemów przyjmowania, przechowywania oraz wymiany informacji, które umożliwiają sprawdzenie wiarygodności płatniczej osób prywatnych, firm, instytucji finansowych, jednostek samorządów terytorialnych oraz osób prywatnych. Dwa pierwsze rejestrują wyłącznie przeterminowane zobowiązania. W ERIF znajdziemy zarówno wpisy negatywne, jak i pozytywne, które dzięki solidnemu kontrolowaniu warunków umowy o odpłatną realizację jakiś świadczeń pomagają budować dobrą historię kredytową.


Osoba prywatna może zostać wpisana na listę prowadzoną przez KRD, ERIF czy BIG InfoMonitor, jeśli minęło 60 dni od daty wyznaczonej na uregulowanie należności, a płatność wynosi 200 i więcej złotych. Z kolei niesolidne firmy stają się dłużnikami w rejestrach biur informacji gospodarczej w momencie, gdy nie zalegają z opłatą równą lub wyższą od 500 zł, a opóźnienie przekracza 60 dni. Jedynym sposobem na wymazanie przeszłości dłużnika z rejestrów jest uregulowanie zaległych zobowiązań.

 

Sylwia Stwora


   
Finser

FinserDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Cztery listy, na których może trafić nazwisko osoby zadłużonej

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.