Logowanie Rejestracja
Co z emeryturą?

Strona główna Wiadomości Co z emeryturą? Co z emeryturą?

Co z emeryturą?

Szacunki ekspertów dotyczące przyszłych emerytur nie są optymistyczne. Zgodnie z obecnym systemem na starość dostaniemy tyle, ile sami uzbieramy. Dlatego oprócz samych składek do ZUS niektórzy przekazują część składki do OFE.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 26 listopada 2014
Zobacz więcej:

 

Co to jest OFE?

 

Otwarty Fundusz Emerytalny zarządzany jest przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne. Większość składek emerytalnych trafia do pierwszego filaru, czyli do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Osoby, które zadeklarowały chęć członkostwa w OFE odprowadzają część składek na drugi filar. Na czym polega różnica?

 

Składki odprowadzane do ZUS nie mogą być inwestowane, zaś OFE mają obowiązek inwestować odprowadzone przez członków składki w różnego rodzaju lokaty czy fundusze inwestycyjne, a przez to zwiększać nasze szanse na wyższą emeryturę. Obecnie osoby, które zadeklarowały chęć dalszego odprowadzania składki do OFE, 12,2% składki emerytalnej  odprowadzają do ZUS, 4,38% na subkonto ZUS, zaś 2,92% do OFE. Warto dodać, że w przypadku śmierci członka Otwartego Funduszu Emerytalnego zgromadzone przez niego środki nie przepadają. Całą sumę dziedziczy wyznaczona wcześniej przez oszczędzającego osoba. Według rankingu najbardziej popularne OFE to: ING OFE, które ma najwięcej członków, na drugim miejscu jest Aviva OFE, zaś na trzecim uplasował się OFE PZU.

 

Jak wybrać OFE?

 

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami obowiązującymi od początku 2014 roku, obniżono limit opłat jakie Otwarte Fundusze Emerytalne mogą pobierać od swoich członków. Obecnie wynosi on 1,75% od odprowadzanej składki. To duża obniżka zważając na fakt, że wcześniej pobierano nawet do 10% wysokości składek. Podczas poszukiwania odpowiedniego dla siebie OFE trzeba wziąć pod uwagę nie tylko opłaty pobierane przez fundusz, ale i inne kryteria. Najważniejszym z nich jest wynik inwestycyjny badany przez dłuższy okres czasu. Fundusz z ugruntowaną pozycją na rynku i stabilnym pozytywnym wynikiem finansowym to dobry wybór. Wbrew pozorom warto przeanalizować poszczególne oferty – może to bowiem skutkować wyższą emeryturą w przyszłości.

 

Zmiany w systemie emerytalnym

 

Chociaż w mediach wiele mówiło się o zmianach w systemie emerytalnym, a Polacy straszeni są perspektywą niskich emerytur, wiele osób nie wiedziało do kiedy można składać deklarację pozostawienia składki w OFE. Większość z pewnością słyszała o reformie, ale już mniej osób potrafi wyjaśnić na czym ona dokładnie polega. Wcześniej rozpoczynając pierwszą pracę mieliśmy 7 dni na wybór Otwartego Funduszu Emerytalnego. Jeśli tego nie zrobiliśmy, fundusz był przydzielany losowo. W ramach reformy z 2013 roku wprowadzono dobrowolność udziału w OFE. Do końca lipca 2014 roku każdy członek OFE, który chciał aby część jego składki nadal trafiała do OFE, musiał złożyć odpowiednie oświadczenie. Niezłożenie oświadczenia skutkowało pozostawieniem od 1 lipca 2014 roku całej składki emerytalnej w ZUS. Kolejnej zmiany będzie można dokonać dopiero w 2016 roku – od początku kwietnia do końca lipca tego roku, a później co cztery lata (zawsze w tych miesiącach) będzie można zmienić decyzję. W ciągu tych czterech miesięcy otwierane będą tzw. „okienka transferowe” umożliwiające złożenie deklaracji o chęci odkładania części składki do OFE lub w całości do ZUS. Warto przy tym dodać, że osoby młode, które dopiero rozpoczynają karierę ciągle mają możliwość dokonania wyboru. Osoby, które chciałyby oszczędzać zarówno w ZUS jak i w OFE mają cztery miesiące od momentu podjęcia pierwszej pracy na podpisanie umowy z wybranym przez siebie Otwartym Funduszem Emerytalnym. Chociaż ostatnio dużo mówi się o zmianach w systemie emerytalnym, informacja o możliwości wyboru funduszu przez młode osoby, często jest pomijana.

 

Niezależnie od tego, czy wyraziliśmy chęć, aby całość składek trafiała do ZUS, czy też część z nich postanowiliśmy odprowadzać do OFE, emeryturę wypłacać będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na 10 lat przed przejściem na emeryturę nasze składki będą sukcesywnie wpłacane na konto ZUS tak, aby z chwilą zakończenia aktywności zawodowej konto w OFE wynosiło 0zł.

   
Tagi: emerytura OFE PZU
www.Sfera-Finansow.pl

www.Sfera-Finansow.plDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.