Logowanie Rejestracja
Bitcoin powszechnym zamiennikiem tradycyjnego pieniądza?

Strona główna Wiadomości Bitcoin powszechnym zamiennikiem tradycyjnego pieniądza? Bitcoin powszechnym zamiennikiem tradycyjnego pieniądza?

Bitcoin powszechnym zamiennikiem tradycyjnego pieniądza?

Bitcoin to rewolucja, która jest poniekąd spełnieniem wizji Friedmana o niezależnym pieniądzu rosnącym w stałym tempie.  Ale czy może on aspirować do przejęcia roli globalnej waluty?

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 11 kwietnia 2014
Zobacz więcej:

 

Na niektórych giełdach możliwy jest już handel przy użyciu bitcoina, a nawet niektóre sklepy i instytucje przyjmują płatności w tej formie. Jednak uczynienie bitcoina powszechnym pieniądzem obarczone jest dużym ryzykiem: jego ogromne wahania sprawiają, że jest to doskonałe narzędzie dla spekulantów, jednak jako globalnej walucie brakuje mu stabilności i wiarygodności. Rynek BTC nie jest regulowany ani nadzorowany przez żadną instytucję finansową. Chciałoby się powiedzieć „hulaj dusza – piekła nie ma”. Jednak w rzeczywistości piekłem można nazwać to, co działo się na rynku bitcoina w ostatnich kilku tygodniach. Mowa tu oczywiście o upadających giełdach, na których handluje się tym wirtualnym pieniądzem (ostatnio głośno było o upadku MtGox).  Oliwy do [piekielnego] ognia dolewają hakerzy atakujący tego typu giełdy. Odnotowano też wiele kradzieży elektronicznych pieniędzy idących w miliony dolarów. Poza tym trzymanie oszczędności w wirtualnej walucie może wydawać się abstrakcją dla nierozumiejących procesu powstawania elektronicznej waluty. Oczywistym jest, że boimy się rzeczy nowych, obcych, których pochodzenie nie do końca jest dla nas zrozumiałe.


W porównaniu do globalnej waluty bitcoin nie wypada najlepiej. A jako instrument spekulacyjny na platformach transakcyjnych? Chociaż na giełdach BTC gra się o wiele prościej niż chociażby na Forex (nie potrzebujemy do tego brokera, a zlecenia kupna i sprzedaży wykonujemy samodzielnie), to tak naprawdę nie jest to do końca zaletą. Sprzyja to wielkiemu ryzyku, tym bardziej, że fluktuacje tego instrumentu wynoszą nawet 400 USD w ciągu dnia, podczas gdy inwestorzy nierzadko nie radzą sobie na rynku tak płynnych instrumentów jak EURUSD, EURPLN czy USDPLN! Poza tym, o tyle o ile notowania walut można dość łatwo przewidzieć, dysponując szeroką wiedzą makroekonomiczną, w czym pomaga nam analiza techniczna i analiza fundamentalna, to notowania bitcoina nie są już tak przewidywalne. Jego cena jest ustalana na bieżąco, zależnie od wielkości popytu i podaży na wirtualny pieniądz, co trwa nieprzerwanie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, zatem ustalenie kierunku podążania rynku jest utrudnione W Polsce najłatwiej i najszybciej można kupić bitcoiny w kantorach, takich jak kantorbitcoin.pl. . 


Jak wynika z powyższych rozważań, trading na rynku elektronicznego pieniądza nie jest sprawą tak prostą, jak by się wydawało. Inwestowanie w bitcoiny niesie ze sobą spore ryzyko, przede wszystkim, dlatego, że jest to rynek całkiem nowy i tak naprawdę nie do końca wiadomo, jak inwestować, żeby nie stracić.

 

Z drugiej strony bitcoin stanowi doskonały instrument dla spekulantów. Natomiast globalną walutą nie zostanie dopóty, dopóki na tym rynku panuje samowolka i nikt nie dysponuje dostateczną wiedzą ekonomiczną na jego temat.

   
Ofin.pl

Ofin.plDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Bitcoin powszechnym zamiennikiem tradycyjnego pieniądza?

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.