Logowanie Rejestracja
Bitcoin dla zielonych

Strona główna Wiadomości Bitcoin dla zielonych Bitcoin dla zielonych

Bitcoin dla zielonych

Bitcoin to internetowa waluta, która zaczyna w Polsce stawać się coraz bardziej popularna. Nadal są jednak osoby, które o bitconie nie słyszały, bądź wiedzą o nim bardzo niewiele. Warto zapoznać się z tym tematem, bo bitcoin robi na świecie coraz większą karierę i może zrewolucjonizować pojęcie pieniądza.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 26 listopada 2014
Zobacz więcej:

 

W Niemczech Bitcoin jest już w pełni legalną walutą, którą można płacić w prywatnych transakcjach. Możliwe, że podobna sytuacja zaistnieje w Polsce. U nas internetowa waluta została uznana przez Ministerstwo Finansów za legalną, choć odmawia się jej pełnoprawnego statusu waluty. Czy to możliwe, aby istniał wirtualny pieniądz, którym można płacić za zupełnie rzeczywiste przedmioty i usługi?

 

Czym jest bitcoin?

 

Bitcoin powstał w roku 2009 dzięki tajemniczemu Satoshi Nakamoto. Pod tym pseudonimem ukrywa się albo pojedyncza osoba, albo grupa informatyków (hakerów?), którzy stworzyli wirtualny pieniądz oparty na specjalnym algorytmie matematycznym. To, co w głównej mierze cechuję tę kryptowalutę, to całkowita niezależność wobec jakichkolwiek banków, instytucji, rządów etc. Z jej dóbr można korzystać wszędzie tam, gdzie ma się dostęp do Internetu. Jej działanie tylko pozornie wydaje się skomplikowane. Każdy użytkownik posiada swój „portfel”, a w nim określoną ilość bitcoinów. Za pomocą dóbr sieci p2p, użytkownicy w błyskawiczny sposób dokonują płatności za różne usługi.

 

Zalety kryptowaluty

 

Przede wszystkim płatność za pomocą bitcoinów jest po prostu ekspresowa. W zasadzie w chwili wysłania przelewu, „pieniądze” momentalnie przechodzą do portfela odbiorcy. Dodatkowo należy wspomnieć, że ta operacja nie generuje żadnych kosztów – jest wygodnie i darmowo. Wszelkie transakcje są również anonimowe, choć warto zwrócić uwagę, że anonimowi nie są już sami użytkownicy. Co więcej – ze względu na ograniczoną liczbę wygenerowanych monet, bitcoin jest zdecydowanie bardziej odporny na inflację. Twórcy zapewniają również, że korzystanie z waluty Internetu jest banalnie proste.

 

Wady bitcoina

 

Główną wadą internetowej waluty jest fakt, że tę akceptują w Polsce dość nieliczne sklepy i zakłady. Całkiem nieźle sprawuje się w mikrotransakcjach między dwoma osobami prywatnymi, ale zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy za wirtualną walutę chcielibyśmy dokonać zakupu sprzętu elektronicznego w renomowanym sklepie. Oprócz tego specjaliści zwracają uwagę na fakt, że bitcoin może być wykorzystywany do handlu nielegalnym towarem oraz do prania brudnych pieniędzy. Istnieje również ryzyko delegalizacji tej waluty, co dość mocno uderzyłoby po kieszeniach osób chętnie z niej korzystających.

 

Jak zacząć?

 

W pierwszej kolejności decydujemy z jakiego typu portfela mamy zamiar korzystać. Poszczególne opcje różnią się od siebie stopniem bezpieczeństwa, funkcjonalności oraz mobliności. Po wyborze portfela czas na zakup internetowej waluty. Bitcoiny można pozyskać od innych użytkowników, w specjalnym kantorze lub przez wysłanie odpowiedniej wiadomości sms. I to w zasadzie tyle. Teraz można bez ograniczeń dokonywać transakcji w wirtualnym świecie.

 

Co dziś kupię za bitcoiny?

 

Z dostępnych obecnie usług, za bitcoiny można zakupić bilety lotnicze, zarezerwować miejsce w hotelu, opłacić dentystę, a nawet kupić książkę w antykwariacie. Możliwości jest zatem coraz więcej i nic nie wskazuje na to, by miało ich ubywać.

 

W. Chentkiewicz

   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 1)

Autor: Mark Dodano: 14 grudnia 2014

Dawno takiego gówna nie widziałem!
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.