Logowanie Rejestracja
Biorąc kredyt patrz na wysokość raty, nie oprocentowania

Strona główna Wiadomości Biorąc kredyt patrz na wysokość raty, nie oprocentowania Biorąc kredyt patrz na wysokość raty, nie oprocentowania

Biorąc kredyt patrz na wysokość raty, nie oprocentowania

Spłata zaciągniętego kredytu będzie obciążać Twój domowy budżet przez kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Porównując oferty poszczególnych banków nie skupiaj się na wysokości oprocentowania, ale upewnij się, jak duża będzie miesięczna rata zobowiązania. Na jakie inne kwestie powinieneś zwrócić uwagę wybierając kredyt?

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 18 grudnia 2012
Zobacz więcej:

Decydując się na kredyt, czy to hipoteczny, samochodowy, czy niewielkie zadłużenie gotówkowe, pierwszą kwestią, którą musisz rozważyć to wysokość raty kredytu. Kalkulacja jest niezbędna, abyś miał pewność, że przy danym dochodzie będziesz w stanie pokryć comiesięczny wydatek, a jednocześnie wystarczy Ci środków na życie. Zgodnie z obowiązująca rekomendacją T, miesięczna rata kredytu, w przypadku osób zarabiających poniżej średniej krajowej, nie może przekraczać 50 proc. dochodu netto. Polacy z wynagrodzeniem przekraczającym poziom przeciętnego wynagrodzenia mogą spłacać raty nie wyższe niż 65 proc. dochodu netto.Nie mniej istotną częścią składową zobowiązania jest marża kredytowa, która wyraża różnicę miedzy oprocentowaniem a rynkową stopą procentową (m.in. WIBOR, LIBOR). Trzecim elementem, który powinno sprawdzać się przy kredycie, to brak dodatkowych kosztów jego udzielania np. prowizji, kosztów wyceny nieruchomości, ubezpieczenia czy innych opłat. W przypadku zadłużania się z powodu kupna nieruchomości, ważne jest, abyś upewnił się, czy nie będziesz musiał posiadać wkładu własnego – ok. 5 proc.Przed sfinalizowaniem transakcji kredytowej z instytucją finansową należy zorientować się, czy nie poniesiesz dodatkowych kosztów związanych z opłatami za prowadzenie konta, wydanie i posiadanie karty kredytowej. Kolejnym punktem rozważań podczas porównywania ofert jest sprawdzenie, ile wynosi maksymalny okres spłaty zadłużenia. Pamiętaj, że banki szacują zdolność kredytową w perspektywie nie dłuższej niż 25 lat. To ograniczenie narzuca im rekomendacja S.Przy ostatecznym wyborze oferty upewnij się, że w przypadku zastrzyku dodatkowej gotówki, będziesz miał możliwość wcześniejszej spłaty długu lub nadpłaty bez ponoszenia dodatkowych kosztów.Ostatnimi kwestiami, które powinieneś poddać analizie przy porównywaniu produktów poszczególnych banków to szybkość procesu rozpatrywania wniosku kredytowego, jego dostępność w obcej walucie oraz wysokość RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Mało ważna powinna być dla przyszłego kredytobiorcy marka instytucji finansowej. Nawet, jeśli jesteś długoletnim klientem swojego banku, unikaj wiązania się z nim w ciemno na jeszcze dłużej. Warto przyjrzeć się ofertom innych instytucji i wybrać taką, która pozwoli maksymalnie obniżyć koszty zawieranej transakcji.

 

Sylwia Stwora


   
Finser

FinserDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Biorąc kredyt patrz na wysokość raty, nie oprocentowania

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.