Logowanie Rejestracja
BIK – nie taki diabeł straszny jak go malują

Strona główna Wiadomości BIK – nie taki diabeł straszny jak go malują BIK – nie taki diabeł straszny jak go malują

BIK – nie taki diabeł straszny jak go malują

Biuro Informacji Kredytowej nie jest organem, który ocenia historię kredytową klienta banku i decyduje o tym, czy dostanie on pieniądze. Służy ono głównie do zbierania i udostępniania informacji o bieżących i spłaconych już zobowiązaniach wszystkich kredytobiorców.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 5 września 2012
Zobacz więcej:

BIK powstało z inicjatywy Związku Bankowców Polskich, jako organ do zbierania, przechowywania wszystkich śladów aktywności kredytowej klientów banków oraz Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo – Kredytowych. Wśród kredytobiorców panuje mylne przekonanie, że BIK zbiera tylko negatywne dane i prowadzi tzw. „czarną listę”. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ instytucja ta gromadzi wszystkie informacje, zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Należy także zaznaczyć, że ok. 90% klientów banków monitorowanych przez tę instytucję ma pozytywną historię kredytową.Banki chętnie korzystają z usług BIK. Mogą dzięki temu zobaczyć, ile kredytów zaciągnął ich klient oraz jak obsługiwał każde zobowiązanie. Ma wgląd na terminy spłat zadłużeń, ewentualną zwłokę w regulacji rat, ich kwotę oraz walutę. Dane BIK zawierają też informację o tym, czy klient nie jest włączony, jako poręczyciel lub współkredytobiorca, do  jakiejś umowy kredytowej.BIK wydaje m.in. raporty kredytowe, na podstawie których bank będzie rozpatrywał zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy. Instytucja wydaje też raporty monitorujące, służące do analizy spłat aktywnych kredytów. Dodatkowo BIK wydaje tzw. oceny scoringowe dla klientów banków. Może z nich skorzystać każdy, nie tylko starający się o pożyczkę.

 

Polega to na porównaniu charakterystyki potencjalnego kredytobiorcy z charakterystykami osób, którym już został udzielony kredyty. Klient otrzymuje punkty, im więcej ich zgromadzi – tym większe są jego szanse na otrzymanie pieniędzy od danej instytucji. Dzięki temu mają oni wgląd na swoją zdolność kredytową i jej ewentualną poprawę.

   
Finser

FinserDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!
Banki zawalczą o satysfakcję klientów
Zobacz następny artykuł:
Banki zawalczą o satysfakcję klientów
Zamknij
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.