Logowanie Rejestracja
Bankrutujący Cypr będzie walczyć z kryzysem przez opodatkowanie oszczędności klientów rodzimych banków

Strona główna Wiadomości Bankrutujący Cypr będzie walczyć z kryzysem przez opodatkowanie oszczędności klientów rodzimych banków Bankrutujący Cypr będzie walczyć z kryzysem przez opodatkowanie oszczędności klientów rodzimych banków

Bankrutujący Cypr będzie walczyć z kryzysem przez opodatkowanie oszczędności klientów rodzimych banków

Opodatkowanie pieniędzy zdeponowanych w cypryjskich bankach przez tamtejszych mieszkańców oraz cudzoziemców to warunek konieczny do otrzymania przez bankrutujący Cypr pakietu ratunkowego w wysokości 10 mld euro. Cypryjczycy na wieść o tym, że będą musieli oddać część swoich oszczędności państwu w sobotę masowo ruszyli do bankomatów.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 18 marca 2013
Zobacz więcej:

Cypr rozpoczął staranie o pomoc finansową w wysokości 17,5 mld euro w czerwcu ubiegłego roku, jednak Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy zdecydowały się przerwać negocjacje ze względu na rozbieżności z byłym prezydentem wyspy Demetrisem Christofiasem. 5 marca tego roku Eurogrupa podjęła decyzję o wsparciu cypryjskiego budżetu kwotą rzędu 10 mld euro. Jednak UE i MFW postawiły jeden warunek – wszystkie depozyty w tamtejszych bankach mają zostać opodatkowane.


W praktyce oznacza to, że osoby posiadające oszczędności do kwoty 100 tys. euro zdeponowane na cypryjskich kontach mogą stracić 6,75 proc., natomiast powyżej 100 tys. euro – 9,9 proc. ulokowanych środków. Jednorazowa opłata obejmie zarówno mieszkańców wyspy, jak również obcokrajowców. To niewątpliwie złe wiadomości dla Rosjan, którzy ulokowali na Cyprze blisko 20 mld euro. W sumie klienci instytucji na wyspie, która dotąd była uznawana za tzw. raj podatkowy, oddadzą państwu 5,8 mld euro.


Jak podkreślał nowy prezydent Cypru Nikos Anastassiadis (zaprzysiężony 1 marca tego roku) w sobotnim orędziu, gdyby negocjacje zakończyły się w innym wynikiem, banki na wyspie zostałyby odcięte od posiadanych funduszy pomocowych, a co za tym idzie upadłyby. W konsekwencji Cypr zostałby bankrutem, a Nikozja prawdopodobnie musiałaby opuścić strefę euro.


Pokłosiem decyzji był weekendowy szturm na bankomaty, w których już po kilku godzinach zaczęło brakować pieniędzy. Na widok kolejek przy urządzeniach instytucji komercyjnych – nieczynnych w sobotę, banki spółdzielcze również zamykały swoje placówki. Więcej klienci cypryjskich banków już nie wypłacą, bo instytucje zablokowały pozostałe środki oraz przelewy elektroniczne.


Dzisiaj banki również nie pracują ponieważ na Cyprze obchodzony jest „czysty poniedziałek”, rozpoczynający okres postu w Kościele prawosławnym i grekokatolickim. Niewykluczone, że placówki będą zamknięte jeszcze we wtorek.


Ostateczna decyzja w sprawie opodatkowania depozytów zostanie podjęta dzisiaj po południu przez cypryjski parlament.

 

Sylwia Stwora


   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 1)

Autor: gia Dodano: 25 marca 2013

u nas nie opłaca się w ogóle oszczędzać tak naprawdę. ale w coś trzeba zainwestować i właśnie się edukuję tu:poradnikinwestowania.pl/pieniadze-w-lodowce-czyli-zamrozenie-kapitalu/ w paru kwestiach :)

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Bankrutujący Cypr będzie walczyć z kryzysem przez opodatkowanie oszczędności klientów rodzimych banków

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.