Logowanie Rejestracja
Bankowość mobilna - czy to bezpieczne rozwiązanie?

Strona główna Wiadomości Bankowość mobilna - czy to bezpieczne rozwiązanie? Bankowość mobilna - czy to bezpieczne rozwiązanie?

Bankowość mobilna - czy to bezpieczne rozwiązanie?

Nowe technologie wkraczają obecnie prawie we wszystkie dziedziny życia. Także banki starają się trzymać rękę na pulsie i proponują swoim klientom coraz ciekawsze rozwiązania, które mają za zadanie ułatwić nam zarządzanie swoimi finansami. Większość z nas praktycznie nie rozstaje się z telefonem czy smartfonem, dlatego bankowość mobilna wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Czy takie ułatwienie nie jest jednak kompromisem w którym ryzykujemy bezpieczeństwo?

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 21 maja 2015
Zobacz więcej:

 

W ofertach bankowości mobilnej znajdują się bardzo różne usługi, wśród których najpopularniejsze to:

 

Przelewy wykonywane bezpośrednio poprzez telefon komórkowy


Sprawdzanie stanu konta, kart kredytowych, inwestycyjnych


Dostęp do usług maklerskich


Możliwość sprawdzenia aktualnych notowań na giełdzie


Informacje o kursach walut


Lokalizowanie najbliższych bankomatów


Zakładanie lokat (np. w Raiffeisen Polbank)


Możliwość otrzymania pożyczki bez konieczności wizyty w placówce banku


Doładowanie konta telefonu u dowolnego operatora

 

Wystarczy ściągnąć na swój telefon lub tablet aplikację bankowości mobilnej swojego banku, aby otrzymać możliwość wykonywania licznych operacji bankowych o wiele prościej niż dotychczas. Urządzenie działające na systemie Android, Windows Phone, iOS nie będzie miało żadnego problemu z obsługiwaniem aplikacji banku.

 

Jak możemy chronić się przed potencjalną działalnością cyberprzestępców?

 

Przede wszystkim już w momencie, kiedy przymierzamy się do skorzystamy z tej formy bankowości należy upewnić się, że aplikacja, którą planujemy ściągnąć na pewno została wyprodukowana przez nasz bank. Najlepiej aby link, z którego korzystamy był umieszczony bezpośrednio na stronie banku. Pobierajmy tylko aplikacje ze sklepów dedykowanych systemowi operacyjnemu, z które korzystamy (np. Google Play dla Androida, Apple Store dla iOS).Uważajmy na wszelkiego typu aplikacje, które tylko przypominają oryginalne oprogramowanie, bo pomyłkowe ściągnięcie ich na swój telefon może nas naprawdę drogo kosztować.

 

Dostęp do aplikacji uzyskujemy każdorazowo podając czterocyfrowy PIN. To duże ułatwienie w stosunku do korzystania z dostępu do konta poprzez komputer, kiedy użytkownik jest zmuszony zwykle podawać login i skomplikowane hasło, które regularnie trzeba zmieniać.

 

Kolejną ważną sprawą jest ustalenie limitu transakcji, który będzie nas chronił w przypadku ewentualnej kradzieży telefonu lub włamania hakera. Warto stosować także oprogramowanie antywirusowe oraz zapory sieciowe  Firewall. W przypadku kradzieży niezwłocznie trzeba skontaktować się z naszym bankiem. Bezpieczeństwo korzystania z bankowości mobilnej zależy również od sposobu, w jaki łączymy się z Internetem.

 

W związku z tym nie należy korzystać z aplikacji bankowej podczas używania niezabezpieczonego WiFi w miejscach publicznych. Kluczowe jest także dbanie o bezpieczeństwo: nie udostępniajmy urządzenia innym osobom, nie pozostawiajmy go bez nadzoru. Warto zwrócić też uwagę na to, aby nie zmieniać ustawień operacyjnych telefonów dotyczących jego zabezpieczeń, bo narażamy się w ten sposób na możliwość instalowania oprogramowania, które może być szkodliwe.

 

Banki starają się zadbać o bezpieczeństwo swoich klientów poprzez szyfrowanie połączenia pomiędzy aplikacją a bankiem. Poza tym, dane rachunku nie są przechowywane w pamięci telefonu.

 

Po upływie ustalonego przez użytkownika czasu następujeautomatyczne wylogowanie, co chroni nas w przypadku kradzieży telefonu i korzystania z niego przez złodzieja. Podobny cel ma ograniczenie funkcjonalności aplikacji w postaci możliwości wysyłania przelewów tylko do zdefiniowanych odbiorców.

 

Korzystanie z bankowości mobilnej z pewnością oszczędza czas i ułatwia życie, ale warto zadbać o bezpieczeństwo, bo jak każde udogodnienie wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Stosowanie się do zaleceń, o których informują banki, a także specjaliści zajmujący się cyberprzestępstwami pozwoli nam bez stresu korzystać z dobrodziejstw najnowszych technologii. Nie warto ryzykować w tym przypadku i lekkomyślnie lekceważyć potencjalne zagrożenia, takie jak kradzież telefonu. Zróbmy wszystko, aby spać spokojnie. Trzeba jednak brać też pod uwagę, że jednocześnie z rozwojem nowych technologii coraz bardziej zaawansowane są też narzędzia używane przez hakerów. W tej chwili nie możemy przewidzieć w stu procentach, że za kilka miesięcy nie powstanie oprogramowanie wymierzone w bankowość mobilną. 

   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Bankowość mobilna - czy to bezpieczne rozwiązanie?

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.