Logowanie Rejestracja
Bankowe porządki po obniżce stóp procentowych, ale nie wszędzie

Strona główna Wiadomości Bankowe porządki po obniżce stóp procentowych, ale nie wszędzie Bankowe porządki po obniżce stóp procentowych, ale nie wszędzie

Bankowe porządki po obniżce stóp procentowych, ale nie wszędzie

W listopadzie Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się obniżyć stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego. Banki na niekorzystną dla siebie zmianę zareagowały porządkami. Zniknęły atrakcyjne oferty, w dół poszły stawki oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych. Jednak na rynku wciąż są dostępne promocyjne produkty ze stawką na poziomie minimum 7 procent.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 13 listopada 2012
Zobacz więcej:

Po tym, jak w październiku RPP niespodziewanie nie ogłosiła obniżenia stóp procentowych, podjęcie takiej decyzji w listopadzie było już raczej przesądzone. Nim sprawdziły się prognozy analityków i ekonomistów, instytucje finansowe zaczęły działać zapobiegawczo porządkując swoje oferty. Inne banki z atrakcyjnych produktów wycofały się zaraz po nadejściu obniżki.

 

 

Porównanie lokat bankowych

 

 


Na zmianę zareagował , który dla większości swoich lokat wprowadził niższe oprocentowanie. W zależności od okresu i rodzaju danego produktu stawki spadły o 0,1-0,75 punktów procentowych. Zmieniono Lokatę Zyskowną z pięciomiesięcznej o stawce 6,4 proc. na sześciomiesięczną z oprocentowaniem w wysokości 6,2 proc. Ponadto w lokacie standardowej znalazła się wersja 5-miesięczna z 3,25 proc.
Niższe oprocentowanie dla 3-,6- i 12-miesięcznych lokat internetowych i tradycyjnych wprowadził również Meritum Bank. W tym przypadku zmalały one o 0,1-0,25 punktów procentowych.

 


Z oferty Deutsche Banku zniknęło konto oszczędnościowe z oprocentowaniem 8,1 proc. W jego miejsce pojawił się produkt ze stawką 6 proc. W tym celu należy ulokować pieniądze na db Koncie Oszczędnościowym 24h połączonym z Kontem Osobistym dbNET, które zostało otwarte po 1 grudnia 2011 roku i nie ma na nim więcej niż 10 tys. złotych. Konto o saldzie przekraczającym tę kwotę będzie oprocentowane jedynie na 3 proc.
Na próżno szukać również jednych z najatrakcyjniejszych lokat na rynku finansowym - jednomiesięcznej energoLOKATY oraz dwumiesięcznej Lokaty Wysoki Procent ze stawkami rocznymi na poziomie 9 proc. neoBank (Wielkopolski Bank Spółdzielczy) zrezygnował z tych produktów. Dodatkowo bank zdecydował się na obniżenie oprocentowania energoLOKAT na 6, 9 i 12 miesięcy (kolejno z 6,6 proc, 6,2 proc i 6,1 proc. do 6 proc. dla wszystkich produktów).

 


Jednak nie wszystkie instytucje finansowe przeprowadziły porządki. W Raiffeisen Banku wciąż dostępna jest 3-miesięczna lokata 7 proc., którą należy założyć przez internet koniecznie razem z Kontem Osobistym Comfort Direct i umową o elektronicznych kanałach dostępu. Ponadto, jeśli klient do 31 grudnia tego roku wykona minimum 1 transakcję bezgotówkową za pomocą karty debetowej Visa Classic, aktywuje dostęp do Mobilnego Banku i dokona w serwisie bankowości mobilnej co najmniej jednej transakcji, może otrzymać premię do 100 złotych.

 


Zmian nie wprowadza Getin Online, który nadal nowym klientom oferuje oprocentowanie 7,5 proc. na Lokacie na Start. Taką samą stawkę otrzyma również klient Alior Sync, który zdecyduje się na 4-miesięczną Lokatę Rekomendacyjną. Jednak, aby mógł skorzystać z tej oferty wcześniej musi polecić produkt znajomemu, który po rekomendacji również skorzysta z danej propozycji. W przeciwnym razie nabywca może liczyć na oprocentowanie rzędu 6 proc.

Sylwia Stwora

   
Finser

FinserDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Bankowe porządki po obniżce stóp procentowych, ale nie wszędzie

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.