Logowanie Rejestracja
Banknot 500 zł w obiegu już za dwa lata?

Strona główna Wiadomości Banknot 500 zł w obiegu już za dwa lata? Banknot 500 zł w obiegu już za dwa lata?

Banknot 500 zł w obiegu już za dwa lata?

Na wtorkowej konferencji prezes NBP Marek Belka poinformował, że trwają pracę nad nowym polskim nominałem - banknotem 500-złotowym. Środek płatniczy z wizerunkiem Jana III Sobieskiego w obiegu ma pojawić się najwcześniej w 2017 roku.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 24 czerwca 2015
Zobacz więcej:

 

Po wejściu w obieg banknot 500 zł będzie najwyższym polskim nominałem. Jako przyczyny jego wprowadzenia NBP podaje obniżenie kosztów emisji i sprawniejsze zarządzanie zapasem strategicznym banknotów przechowywanych przez NBP. Choć nie wiadomo jeszcze jak będzie wyglądał nowy banknot 500 zł, to wiadomo kogo na nim ujrzymy - będzie to Jan III Sobieski. Dzięki temu zachowana zostanie chronologiczna ciągłość serii "Władcy polscy", która od dawna króluje na naszych banknotach.

Informacja o pracach prowadzonych nad nowym banknotem była niemałym zaskoczeniem, gdyż konferencja Narodowego Banku Polskiego została zorganizowana przede wszystkim w celu prezentacji zmodernizowanego banknotu 200-złotowego. Najwyższy obecnie nominał otrzymał zaawansowane technologicznie zabezpieczenia, które mają utrudnić jego fałszowanie. 

To już kolejna ze zmian wprowadzonych przez Narodowy Bank Polski, który od kilku lat modernizuje system zarządzania polską gotówką. NBP na koncie ma m.in. wprowadzenie do obiegu udoskonalonych banknotów o nominałach 10 zł, 20 zł, 50 zł i 100 zł. Unowocześniony banknot 200 zł ma trafić do naszych portfeli już w lutym 2016 r.

   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.