Logowanie Rejestracja
Banki tną oprocentowanie lokat szybciej niż RPP obniża stopy procentowe

Strona główna Wiadomości Banki tną oprocentowanie lokat szybciej niż RPP obniża stopy procentowe Banki tną oprocentowanie lokat szybciej niż RPP obniża stopy procentowe

Banki tną oprocentowanie lokat szybciej niż RPP obniża stopy procentowe

Banki nie pozostają obojętne na rozpoczęty w październiku 2012 roku przez Radę Polityki Pieniężnej cykl obniżek stóp procentowych. Instytucje szukają zysków kosztem naszych oszczędności, co najlepiej odzwierciedla mocne cięcie oprocentowania lokat, zwłaszcza długoterminowych.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 6 luty 2013
Zobacz więcej:

Dzisiejsza decyzja o czwartej z kolei obniżce stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego wydaje się przesądzona. W praktyce oznacza to, że przy spadku o 0,25 punktów procentowych, stopa referencyjna osiągnie poziom 3,75 proc., stopa lombardowa - 5,25 proc., stopa depozytowa – 2,25 proc., a stopa redyskonta weksli – 4 proc.

 

Porównanie lokat bankowych

 


Reakcja banków na działania RPP jest jednoznaczna – coraz częściej tną one oprocentowanie depozytów i to w większym zakresie niż Rada. W efekcie od października ubiegłego roku przeciętne oprocentowanie lokat zakładanych na 6 i 12 miesięcy spadło odpowiednio o 1 oraz 1,1 p.p. Obecnie średni zysk z półrocznego depozyty wynosi 4,15 proc. (o 0,52 proc. mniej niż w styczniu 2013 roku), a rocznego - 4,32 proc. (o 0,35 proc. mniej niż w styczniu 2013 roku). W mniejszym stopniu zmiany odczuwają właściciele produktów 3- i 24-miesięcznych. Od stycznia tego roku o 0,33 p.p. zdążyły obniżyć się stawki pierwszych (4,08 proc), a drugich o 0,25 proc. (4,22 proc.).


Getin Bank oferuje miesięczną Lokatę na Start z 7 proc. w skali roku przy zdeponowaniu 5 tys. zł, a Meritum Bank – 4,3 proc. Jeśli klient zdecyduje się wpłacić tę kwotę na produkt 3-miesięczny w pierwszym banku może liczyć na 5 proc., a drugim – 6 proc. Założenie 6-miesięcznej Lokaty Zyskownej w Getin Banku przyniesie 5,3 proc. odsetek i jest to najlepsza oferta na rynku, jednak dostępna jedynie przy wpłacie nowych środków do banku. Tyle samo daje neoBank z tym, że wyłącznie nowym klientom, którzy założyli rachunek osobisty. Z kolei osoby, które chciałyby 5 tys. oszczędności zdeponować na rok powinny to zrobić w Credit Agricole (5,3 proc.) lub BGŻ Optima (5,1 proc.).

 

 

Porównanie kont oszczędnościowych

 


Również PKO BP dopasowuje warunki swoich ofert do postępowania Rady Polityki Pieniężnej. Z początkiem lutego lider rynku detalicznego obniżył o 0,3-0,5 punktów procentowych zysk z depozytów 3-, 6- i 12- miesięcznych.


Jak podkreślają analitycy zyski na dotychczasowym poziomie będą możliwe przy dalszym spadku inflacji, a na podwyższenie oprocentowania możemy liczyć dopiero przy zwiększaniu stóp procentowych NBP.

 

Sylwia Stwora


   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 1)

Autor: anna Dodano: 10 luty 2013

niestety takie życie. ale lepiej te lokaty mieć niż nie mieć, bo zaraz znów coś się zmieni i będzie lepiej :) dlatego trzymam swoje lokaty w getinie, tam wpłacam kasę i się nie przejmuję stopami.

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Banki tną oprocentowanie lokat szybciej niż RPP obniża stopy procentowe

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.