Logowanie Rejestracja
Banki i ich wymagania wobec rolnika ubiegającego się o kredyt

Strona główna Wiadomości Banki i ich wymagania wobec rolnika ubiegającego się o kredyt Banki i ich wymagania wobec rolnika ubiegającego się o kredyt

Banki i ich wymagania wobec rolnika ubiegającego się o kredyt

Rynkowa oferta kredytów dla rolników nie jest bogata. Dodatkowo osoby prowadzące tego typu działalność muszą liczyć się z utrudnieniami w trakcie ubiegania się o wsparcie finansowe ze strony banku, gdyż kredytodawcy stawiają ostre wymagania potencjalnym klientom, np. dotyczące długości okresu prowadzonej działalności czy konieczności przedstawienia decyzji Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa potwierdzającej wysokość otrzymanej dotacji z Unii Europejskiej.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 22 maja 2013
Zobacz więcej:

Rolnicy, którzy potrzebują dodatkowych pieniędzy na prowadzoną działalność, od razu z listy potencjalnych kredytodawców mogą skreślić Raiffeisen Polbank, Nordea Bank oraz FM Bank. Instytucje te nie posiadają ofert kredytowych dla sektora rolniczego.


Po kredyt gotówkowy rolnik może udać się do Meritum Banku, który jest gotowy pożyczyć od 1-200 tys. zł na okres od 6 miesięcy do 10 lat. Rolnik musi przedstawić zaświadczenie o odchodach z urzędu gminy właściwego dla terenów, na których zlokalizowane jest jego gospodarstwo rolnicze. Musi ono zawierać informacje dotyczące ilości hektarów przeliczeniowych oraz faktury uzyskiwane z tytułu sprzedaży produktów. Jeśli wysokość kredytu nie przekracza 10 tys. zł wystarczy oświadczenie o dochodach. Dokumentem potwierdzającym źródło dochodu mogą być papiery związane z otrzymaniem dotacji unijnych, w ramach dopłat bezpośrednich, a także dopłat do obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW). Oprocentowanie zobowiązania jest zmienne, a miesięczne raty są równe. W swojej ofercie dla rolników Meritum Bank ma także kredyt ratalny, służący do sfinansowania m.in. zakupu maszyn rolniczych, nawozów czy zwierząt gospodarskich w wysokości do 80 tys. zł.


Do 150 tys. zł z 7-letnim okresem spłaty oferuje Getin Bank w ramach Urodzajnego kredytu gotówkowego dla rolników. Do ubiegania się o zobowiązanie bankowi wystarczy potwierdzenie dochodów uzyskiwanych z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego (ilość hektarów przeliczeniowych), kontraktów rolniczych (rachunki lub faktury ze sprzedaży wytworzonych produktów rolnych) lub działów specjalnych produkcji rolnej. Kredyt można zaciągnąć wspólnie z małżonkiem lub osobą zameldowaną pod tym samym adresem, o ile gospodarstwo domowe prowadzone jest razem.


Z kolei o pożyczkę na zakup maszyn lub urządzeń rolniczych, zarówno nowych, jak i używanych można starać się w BZ WBK. Oprocentowanie zobowiązania wyniesie 2,99 proc., a bank nie pobierze prowizji, jeśli uruchomienie umowy nastąpi do 31 maja tego roku, kredyt będzie udzielony na okres 10 lat, a rolnik wniesie 20 proc. udziału własnego bez cesji praw z dotacji UE.


Gotówkę rzędu od 2 000 do 19 999 zł z oprocentowaniem od 10,99 proc. (wysokość uzależniona od okresu kredytowania, który maksymalnie może wynosić 7 lat) lub zobowiązanie na kwotę 20-100 tys. zł z oprocentowaniem od 8,9 proc. pożyczy rolnikowi również BNP Paribas. Niezbędne jest jednak prowadzenie działalności rolniczej przez okres co najmniej 12 miesięcy.


Po zastrzyk dodatkowej gotówki w wysokości od 500 zł do 20 tys. zł osoba trudniąca się działalnością w segmencie rolnictwa może starać się w Santander Consumer Banku. Warunkiem starania się o kredyt jest przedstawienie jednego z listy dokumentów potwierdzających źródło dochodów, na której znajduje się m.in. zaświadczenie z urzędu gminy lub decyzja Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa potwierdzającej wysokość otrzymanej dotacji unijnej.

 

Sylwia Stwora


   
www.Sfera-Finansow.pl

www.Sfera-Finansow.plDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!

« Czy powyższa informacja finansowa była pomocna?
|

Banki i ich wymagania wobec rolnika ubiegającego się o kredyt

Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.