Logowanie Rejestracja
Bank w banku – hipoteczna strategia PKO BP

Strona główna Wiadomości Bank w banku – hipoteczna strategia PKO BP Bank w banku – hipoteczna strategia PKO BP

Bank w banku – hipoteczna strategia PKO BP

Do końca tego roku PKO Bank Polski zamierza w ramach własnej grupy kapitałowej stworzyć bank hipoteczny. Powstanie instytucji emitującej listy zastawne, będące dla nich podstawowym źródłem refinansowania działalności kredytowej, ma przełożyć się na możliwość finansowania w większym stopniu akcji kredytowej długoterminowymi depozytami i obligacjami.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 26 kwietnia 2013
Zobacz więcej:

PKO BP to trzecia instytucja po Pekao i Grupie BRE Bank, która decyduje się na uruchomienie specjalistycznego banku skoncentrowanego na rynku kredytów hipotecznych, która pozyskuje finansowanie na swoją działalność w głównej mierze z emisji listów zastawnych. Charakterystyczną cechą tego typu długoterminowego dłużnego papieru wartościowego jest wysoki poziom bezpieczeństwa, wynikający z wierzytelności z tytułu udzielonych zobowiązań zabezpieczonych hipoteką na rzecz banku. Warunki jej działania określa Ustawa o listach zastawnych i bankach hipotecznych.


Decyzja PKO BP stanowi odpowiedź na spostrzeżenia Komisji Nadzoru Finansowego odnośnie struktury finansowania aktywów przez polski sektor bankowy, która opiera się głównie na pokrywaniu kosztów długoterminowych kredytów depozytami krótkoterminowymi. Podnosi to ryzyko zachwiania akcji kredytowej. Po drugie największy polski detalista chce dostosować się do nowych regulacji Bazylei III (CRD IV). Po trzecie to pochodna nowej strategii banku, który chce utrzymać wysokie bezpieczeństwo norm adekwatności kapitałowej oraz płynności finansowej.


Utworzenie banku hipotecznego to rozwiązanie, które ma pozwolić obniżyć koszty finansowania długoterminowej akcji kredytów hipotecznych. Produkty instytucji, która powstanie w ramach grupy kapitałowej PKO BP, będą oferowane za pośrednictwem placówek lidera sektora kredytów hipotecznych.

 

Sylwia Stwora


   
Finser

FinserDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.