Taka rata w Getin Bank. Jaka?

Martyna: Kredyt gotówkowy kosztujący 9 zł miesięcznie i w dodatku oszczędzający domowy budżet. Takie cuda tylko w reklamie nowej oferty Getin Bank. Pora prześwietlić temat.

Sylwia: Spot promujący promocję kredytu gotówkowego to kolejna część kampanii reklamowej z sympatycznymi bankowcami Getina w rolach głównych. Tym razem Wojtek (Krzysztof Czeczot) i Teresa (Ewelina Starejki) będą pomagać mamie, która musi poradzić sobie z wydatkami na wyprawkę do szkoły. Mały rudzielec zamarzył sobie jednak zajęcia z karate, ale na to już grosza zabrakło. Na szczęście jest jednak kredyt gotówkowy w Getin Bank z taką ratą. Jaką? Taką, czyli bardzo niską. Z reklamy dowiadujemy się, że miesięczny koszt pożyczki wynosi od 9 zł, a kredyt oszczędza domowy budżet. Faktycznie, aż żal nie skorzystać.

Szczegóły oferty

Rafał: Zanim jednak pobiegniemy do oddziału Getin Bank po zastrzyk ekstra gotówki, najpierw przyjrzyjmy się warunkom tej oferty. Coś mi się bowiem wydaje, że całość wygląda zbyt doskonale.

Dominik: Zacznijmy od dokładnego wgryzienia się w komunikat reklamowy. Co tu mamy? A z niej dowiemy się zaledwie tyle, że koszt kredytu za każdy pożyczony 1 tys. zł może wynieść 9 zł. Może, ale nie musi, bo pada stwierdzenie: „od 9 zł”. Więcej szczegółów dostarczy mały tekst informacyjny na ekranie, o ile zdążymy go przeczytać. A pewnie tak nie będzie, więc trzeba sięgnąć do źródła, czyli strony internetowej banku, gdzie znajdziemy szczegółowy regulamin oferty.

Martyna: Bank Leszka Czarneckiego zapewnia, że warunki kredytu są przejrzyste, formalności ograniczone do minimum, a decyzja zostanie wydania nawet w kwadrans. Żartobliwie powiem, że czuję się, jakbym czytała ofertę firmy udzielającej pożyczek pozabankowych. Czyżby banki chciały podebrać branży pożyczkowej jej klientelę stosując podobną retorykę? Tak czy owak, pożyczyć można do 200 tys. zł na maksymalny okres 8 lat. Wnioski mogą składać osoby z polskim obywatelstwem, które ukończyły 25 lat. Bank podda potencjalnych kredytobiorców ocenie ich zdolności kredytowej, o czym chyba nie trzeba przypominać. O przyznanie kredytu Taka Rata można wystąpić w placówce banku lub wysłać formularz online i poprosić o kontakt z przedstawicielem.

9 zł, ale nie raty, a kosztu miesięcznego

Sylwia: A jak wygląda sprawa z kosztami? Faktycznie to 9 zł miesięcznie?

Rafał: Owszem, taki będzie koszt miesięczny, jeśli pożyczymy 10 tys. zł na okres 96 miesięcy. Zresztą dla Getin Bank jest to przykład reprezentatywny, bo trzeba pokazać, że 9 zł w reklamie nie jest tylko wabikiem na klienta. To znaczy, jest oczywiście, ale nie wziętym z sufitu. Oprocentowanie zmienne wyniesie 8,49 proc. w skali roku, a RRSO – 18,3 proc. Rata miesięczna to 191,01 zł.

Dominik: Ile trzeba oddać Getin Bankowi przy kredycie w wysokości 10 tys. zł?

Rafał: Prawie dwa razy tyle, a ściślej mówiąc prawie 18 337 zł. Z tego 5060 zł to odsetki, a 1192 zł – ubezpieczenie. Getin Bank pobierze też solidną prowizję za udzielenie finansowania, bo wyniesie ona aż 2084 zł.

Sylwia: Spójrzmy jeszcze jak zmieniają się koszty, gdy zrezygnujemy z ubezpieczenia kredytu. Dla kredytu na 81 miesięcy w wysokości 20 900 zł (oprocentowanie jak wyżej: 8,49 proc. w skali roku) z ubezpieczeniem koszty całkowite wynoszą 14 475,94 zł (RRSO: 18,5 proc.), a bez jego wykupienia – 10 999,02 zł.

Rafał: Innymi słowy: 9 zł miesięcznych kosztów za każdy pożyczony tysiąc to chwyt marketingowy. Uzyskanie takich kosztów możliwe jest tylko dla kredytu w konkretnej kwocie. Tyle tylko, że w reklamie taka informacja brzmi lepiej niż „Rata miesięczna tylko 191 zł”. Poza tym określenie „koszt miesięczny za każdy pożyczony tysiąc” sugeruje widzowi, że owe 9 zł to cała rata, a nie tylko jej część. Podobną zagrywkę stosował Credit Agricole przy Kredycie PROSTOliczonym. Zresztą nazwa oferty – Taka rata – też to sugeruje. Dopiero później (w banku) okaże się, że Taka Rata wcale nie była taka tania.Dodaj komentarz

avatar
  Powiadomienia o komentarzach  
Powiadom o