Ranking kredytów hipotecznych 2019

Kredyt hipoteczny to dla wielu Polaków jedyny sposób na zdobycie własnego domu lub mieszkania. Niestety jego podjęcie wiąże się z koniecznością wypełnienia wielu skomplikowanych formalności, w których niedoświadczony kredytobiorca może się po prostu pogubić.

Ranking kredytów hipotecznych

Zobacz ranking kredytów hipotecznych przygotowany przez ekspertów Sfera Finansów

Droga do własnego M

Wielu Polaków postrzega zakup domu czy mieszkania jako nieodzowną część dorosłości. Własne cztery kąty nie tylko umożliwiają wygodne i niezależne życie, stanowią także wspaniałą inwestycję w przyszłość swoją i swoich dzieci. Niestety większość Polaków przy zakupie własnej nieruchomości musi posiłkować się kredytem hipotecznym. Tymczasem pożyczanie pieniędzy od banku to zazwyczaj bardzo skomplikowany proces, w którego zawiłościach można się pogubić. Warto zatem dowiedzieć się, jak przebiega podejmowanie kredytu hipotecznego, by nie narazić się na przykre niespodzianki.

Kredyt hipoteczny – zasady

Kredyt hipoteczny zazwyczaj podejmowany jest na wiele lat. Przed podjęciem takiego zobowiązania należy zatem przeanalizować własną sytuację finansową nie tylko w jej obecnym kształcie, ale także pod kątem jej perspektyw na przyszłość. Chodzi o to, by dokładnie oszacować, jakie obciążenie zniesie nasz domowy budżet w perspektywie najbliższych kilkunastu lat.

W określeniu własnych możliwości finansowych mogą pomóc konsultacje z profesjonalistą. Doradca kredytowy patrzy na całe przedsięwzięcie z punktu widzenia osoby trzeciej, a więc zupełnie obiektywnie. Potrafi rzetelnie przeanalizować sytuację finansową potencjalnego kredytobiorcy i przedstawić mu jego możliwości kredytowe. Doradcy kredytowi podpowiadają także, jakie dokumenty należy dostarczyć bankowi i jak pokazać się tej instytucji z najlepszej strony. Swoim klientom radzą m.in. zlikwidować debety na kontach osobistych i zrezygnować z kart kredytowych, ponieważ tego typu zobowiązania znacznie obniżają zdolność kredytową.

W tym momencie warto wspomnieć, że osoby posiadające kredyt hipoteczny nie będą mogły otrzymać żadnego dodatkowego kredytu przez cały okres spłacania powziętego zobowiązania. Z tego powodu warto, by już na etapie planowania kredytu hipotecznego wzięły pod uwagę przyszłe wydatki, na przykład te związane z wyposażeniem nieruchomości. Dzięki temu mogą odpowiednio zwiększyć kwotę zobowiązania tak, by pokryła całość kosztów związanych z zakupem i przystosowaniem domu lub mieszkania do własnych potrzeb. Jednak potencjalni kredytobiorcy muszą przy tym pamiętać, że koszt kredytu to nie tylko cena nieruchomości, ale także rozmaite opłaty związane z udzieleniem zobowiązania, np. oprocentowanie i prowizje. Podejmując kredyt hipoteczny należy być pewnym, że będzie się w stanie go spłacić.

Dlaczego warto skorzystać z rankingu kredytów hipotecznych

Niestety wśród mnogości ofert dostępnych na rynku bardzo trudno wybrać tę najlepiej dopasowaną do własnych potrzeb. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzi ranking kredytów hipotecznych, który w prosty i przejrzysty sposób porównuje parametry najpopularniejszych zobowiązań. Klient znajdzie w nim na przykład proste porównanie wysokości rat, prowizji oraz oprocentowania tego typu zobowiązań. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób może wybrać kredyt, który najlepiej odpowiada jego potrzebom finansowym.

Cztery etapy podejmowania kredytu

Podpisanie umowy przedwstępnej

Umowa przedwstępna to dokument, który podpisujemy ze sprzedającym wybranej nieruchomości. Zawarte są w nim dane sprzedającego i kupującego, oznaczenie nieruchomości, wysokość zaliczki oraz data podpisania ostatecznej umowy między stronami. Datę tę najlepiej wyznaczyć na kilka miesięcy do przodu, by mieć wystarczająco czasu na załatwienie wszystkich formalności kredytowych.

Podpisaną umowę oraz dowód wpłaty zaliczki należy okazać w banku wraz z wymaganymi dokumentami. W tym momencie trzeba także wypełnić obszerny formularz dotyczący swojej sytuacji finansowej, wskazując w nim m.in. dane dotyczące zatrudnienia, posiadanego majątku, kosztów utrzymania domu itp.

Decyzja wstępna banku

Po złożeniu wniosku o kredyt hipoteczny należy oczekiwać na wstępną decyzję banku, która powinna nadejść w ciągu kilku dni. Do tej pory mogliśmy starać się o kredyt w kilku różnych instytucjach, jednak na tym etapie trzeba ostatecznie wybrać ofertę, z której chcemy skorzystać. Wybrany bank zazwyczaj prosi potencjalnego kredytobiorcę o dostarczenie mu kolejnych dokumentów. Na tym etapie warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ wypełnianie bankowych formalności może zająć trochę czasu.

Podpisanie umowy z bankiem

Po wypełnieniu żmudnych formalności i otrzymaniu ostatecznej decyzji o przyznaniu kredytu następuje podpisanie umowy kredytowej. Klient ma na to maksymalnie 30 dni od momentu otrzymania decyzji banku. W tym czasie warto poprosić bank o przesłanie wzoru umowy, by móc dokładnie zapoznać się z dokumentem i jego warunkami.

Przeniesienie własności nieruchomości

Kredyt uruchamiany jest w momencie podpisania przez klienta umowy kredytowej. To właśnie wtedy własność nieruchomości przechodzi ze sprzedającego na kupującego. Na tym etapie musimy dostarczyć bankowi kilka kolejnych dokumentów, np. akt notarialny kupna nieruchomości, potwierdzenie wpłaty wkładu własnego czy dowód ubezpieczenia nieruchomości. Dopiero wtedy następuje przelanie pieniędzy, a kredytobiorca może przeprowadzić się do nowego domu lub mieszania.Dodaj komentarz

avatar
  Powiadomienia o komentarzach  
Powiadom o