Ranking kredytów hipotecznych

Niestety niewielu Polaków stać na zakup własnych czterech kątów bez posiłkowania się kredytem hipotecznym. Taka forma finansowania jest często jedyną szansą na kupno własnego domu czy mieszkania. Wybór banku i konkretnej oferty hipotecznej to zatem decyzja, której skutki będziemy odczuwali jeszcze przez wiele lat. Niestety wiąże się zazwyczaj ze żmudnym porównywaniem warunków ofert i przekopywaniem się przez niezrozumiałe formularze. Wyręczy nas w tym ranking kredytów hipotecznych, który w prosty i przejrzysty sposób przedstawia najlepsze oferty kredytów hipotecznych na polskim rynku.

Ranking kredytów hipotecznych a ranking kredytów mieszkaniowych

Zazwyczaj pojęcia kredyt hipoteczny oraz kredyt mieszkaniowy stosuje się zamiennie. Niewielu konsumentów zdaje sobie zatem sprawę z różnic, które dzielą te dwa produkty finansowe. Warto zatem zapamiętać, że każdy kredyt mieszkaniowy jest równocześnie kredytem hipotecznym, ale nie każdy kredyt hipoteczny jest kredytem mieszkaniowym. Mówiąc prościej, kredyt hipoteczny może być przeznaczony na cały szereg celów innych, niż tylko zakup nieruchomości. Z jego pomocą można np. sfinansować remont domu czy dostosowanie lokalu użytkowego do aktualnych potrzeb. Kredyt mieszkaniowy natomiast ma służyć wyłącznie zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Można nim sfinansować np. zakup działki budowlanej, budowę domu czy zakup lokalu mieszkalnego.

W naszym rankingu uwzględniliśmy oba te instrumenty finansowe. W ten sposób oferujemy przejrzyste i kompleksowe podsumowanie wszelkich sposobów na sfinansowanie potrzeb finansowych związanych z nieruchomościami.

Porównujemy za Ciebie

Korzystając z rankingu konsument oszczędza nie tylko czas, ale również pieniądze, które mógłby stracić w wyniku podjęcia niewłaściwej decyzji. Ranking kredytów hipotecznych i mieszkaniowych opiera się na informacjach dostarczonych przez banki, dlatego jest całkowicie wiarygodny i rzetelny. Być może zauważysz, że brakuje w nim kilku popularnych instytucji finansowych. To właśnie dlatego, że nie udostępniły one informacji o marżach i prowizjach, które pobierają w związku z kredytami hipotecznymi.

Ranking kredytów hipotecznych został oparty na założeniach, że zamierzamy pożyczyć 240 000 zł na 25 lat i posiadamy 20% wkładu własnego. Przy tworzeniu zestawienia wzięta pod uwagę została m.in. wysokość marży, stopy bazowej, prowizji oraz pozostałe opłaty, które wpływają na ostateczny koszt kredytu. Wynik został uszeregowany pod kątem wysokości miesięcznej raty, ponieważ to właśnie od tego parametru zależy kondycja naszego domowego budżetu w ciągu nawet kilkunastu lat po podjęciu kredytu.

Musisz jednak pamiętać, że każdy kredytobiorca ma inną zdolność kredytową oraz inną historię. Każdy złożony wniosek o kredyt jest rozpatrywany indywidualnie na podstawie wyznaczonych przez dany bank kryteriów, które są różne dla każdej instytucji. Ostateczne warunki podejmowanego zobowiązania poznasz zatem dopiero po analizie Twojej osobistej sytuacji przez wybrany bank.

Na to zwróć uwagę!

Poszukując najatrakcyjniejszego kredytu hipotecznego powinieneś zwrócić uwagę na wysokość RRSO oraz całkowity koszt zobowiązania. Składają się na niego podstawowy koszt kredytu (czyli oprocentowanie i marża banku) oraz dodatkowe opłaty, m.in. z tytułu prowizji, ubezpieczenia czy też zakupu dodatkowych produktów banku. Na całkowity koszt kredytu hipotecznego wpływa też okres kredytowania i rodzaj wybranych rat (równe lub malejące).

Wniosek o kredyt hipoteczny

Wybór właściwej oferty to tylko pierwszy krok w podjęciu kredytu hipotecznego. Musisz być gotowy na to, że bank poprosi Cię o szereg dodatkowych dokumentów, które będą mu potrzebne do oszacowania ryzyka kredytowego. Standardowy zestaw dokumentów to zazwyczaj dowód osobisty, dokumenty potwierdzające dochody i aktualne zobowiązania finansowe, a także dokumenty dotyczące wybranej nieruchomości.

Każdy bank posiada jednak odmienne procedury udzielania kredytu, dlatego wybrana instytucja finansowa może zażądać od Ciebie również innych zaświadczeń. Musisz być gotowy na to, że cały proces podejmowania kredytu hipotecznego może zająć od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.

Kredyt hipoteczny w pigułce

1. Wybór nieruchomości oraz wybór kredytu hipotecznego z pomocą rankingu kredytów hipotecznych
2. Złożenie w banku wniosku kredytowego i wymaganych dokumentów
3. Bank przeprowadza analizę kredytową
4. Wniosek przechodzi etap wstępny
5. Następuje etap finalizacji (np. uzupełnienie braków w dokumentach)
6. Oczekiwanie na ostateczną decyzję banku
7. Podpisanie umowy i przekazanie środków na zakup nieruchomości

Ranking kredytów hipotecznych

Kredyt hipoteczny numer jeden

Ekspert Sfera Finansów

Zobacz ofertę !

Kredyt hipoteczny numer dwa

Ekspert Sfera Finansów

Zobacz ofertę !

Kredyt hipoteczny numer trzy

Ekspert Sfera Finansów

Zobacz ofertę !