Ranking kredytów gotówkowych dla małych i młodych firm

Jesteś młodym przedsiębiorcą i szukasz kredytu na dowolny cel w wysokości do 500 tys. zł? Sprawdź ranking ratalnych kredytów gotówkowych dla małych firm.

Kredyty ratalne dla firm cieszą się coraz większą popularnością na polskim rynku. Do banków po dodatkowy zastrzyk gotówki coraz częściej zwracają się również firmy z sektora MŚP. Już ponad 40 proc. z nich poszukuje zewnętrznego finansowania dla swojej działalności. Kredyty gotówkowe wspierają tego typu przedsiębiorstwa w inwestycjach w rozwój, np. w zakupie sprzętu, oprogramowania czy towaru. Pożyczone pieniądze służą również zaspokajaniu bieżących potrzeb, np. regulacji zobowiązań wobec kontrahentów i partnerów biznesowych.

Wyszukiwarka ofert finansowania dla firm Finfinder.pl sprawdziła, które instytucje finansowe oferują najlepsze kredyty ratalne dla małych firm. Specjaliści Finfinder.pl wybrali sześć popularnych instytucji finansowych, które oferują tego typu zobowiązania. Są to:

Zdaniem ekspertów to właśnie oferty tych firm zasługują na miano najatrakcyjniejszych na polskim rynku finansowania dla przedsiębiorców. Przy tworzeniu rankingu wzięto pod uwagę marżę, okres kredytowania, prowizje, wymagany staż prowadzonej działalności, prowadzenie konta, ubezpieczenie, koszty dodatkowe związane z podjęciem kredytu, czas procesowania wniosku oraz liczbę placówek banku.

Staż prowadzonej działalności a okres kredytowania

Pierwsze miesiące prowadzenia działalności to napięty czas dla przedsiębiorców. To właśnie w tym okresie potrzeby finansowe rosną w zastraszającym tempie. Tymczasem nie wszystkie polskie banki równie chętnie udzielają kredytów gotówkowych młodym firmom (6-12 miesięcy stażu). Niektóre instytucje finansowe zupełnie nie biorą takich klientów pod uwagę, inni z kolei oferują im bardzo kiepskie warunki.

Przyczyną niechęci banków do firm stawiających swoje pierwsze kroki na rynku jest ryzyko związane z finansowaniem tego typu działalności. Ponadto młodzi przedsiębiorcy przeważnie dysponują bardzo skromnym zapleczem finansowym, wobec czego preferują dłuższy okres spłaty zobowiązania.

Staż działalności a okres kredytowania

W przypadku firm o krótkim stażu (6 miesięcy), które spełniają warunki przyznania gwarancji de minimis PLD, ranking zdecydowanie wygrywa mBank. Instytucja ta oferuje aż 84-miesięczny okres kredytowania. Drugie miejsce na podium należy natomiast do Nest Banku, który dla klientów z nieco dłuższym stażem (12 miesięcy), przygotował kredyt gotówkowy w wysokości nawet 144 miesięcy (12 lat).

 

tabela: staż działalności firmy a okres kredytowania

Okres kredytowania a marża podstawowa i prowizja za przyznanie

Marża to koszt, który stanowi zysk banku. Jej wartość procentowa ustalona jest raz i nie zmienia się do końca spłaty całego kredytu. Z zawarciem umowy kredytowej może wiązać się także konieczność uiszczenia prowizji. Jest to opłata jednorazowa, której wysokość wyrażana jest w procentach.

W kwestii atrakcyjności cenowej zobowiązania dla firm, najlepiej wypadły Nest Bank oraz ING. Nest Bank oferuje najdłuższy okres kredytowania (aż 144 miesiące). Ostateczny koszt takiego zobowiązania uzależniony jest od możliwości skorzystania klienta z gwarancji PLD/COSME. Z kolei ING zapewnia marżę w wysokości 5,90% i prowizję 0%.

tabela: okres kredytowania a marża

Prowizja za przyznanie a prowizja za wcześniejszą spłatę

Ranking najlepszych ratalnych kredytów gotówkowych analizuje oferty banków również pod kątem prowizji za przyznanie oraz za wcześniejszą spłatę kredytu. To swoiste zabezpieczenia zysku banków. W przypadku wcześniejszej spłaty zobowiązania, prowizja ma być dla instytucji rekompensatą utraconych zysków.

Wśród przeanalizowanych ofert znalazły się banki, które żądają nawet 5,99% za wcześniejszą spłatę kredytu. W tej kategorii bezkonkurencyjnie wygrywa ING, w którym przyznanie oraz wcześniejsza spłata zobowiązania są zupełnie darmowe. Drugie miejsce zestawienia zajął mBank, który nie pobiera żadnej prowizji za przyznanie kredytu. Marka nałożyła jednak na swoich klientów prowizję za wcześniejszą spłatę zobowiązania w wysokości 2%.

tabela prowizji

Prowadzenie konta ROR

Otwarcie ROR-u w każdym z sześciu banków jest zupełnie bezpłatne, jednak samo prowadzenie takiego konta wiąże się z dodatkowymi kosztami. W mBanku i Nest Banku są one obowiązkowe. W pozostałych bankach można spełnić specjalne warunki, które z nich zwalniają (np. kilka transakcji kartą).

We wszystkich bankach przelewy internetowe są zupełnie bezpłatne, ale dodatkowymi kosztami obarczone jest zlecanie przelewów w oddziale. Opłata ta wynosi od około 5 zł (w Idea Banku i Nest Banku) do nawet 10 zł (w ING oraz mBanku) i więcej (w pozostałych bankach). Kosztowne może okazać się również korzystanie z wpłat i wypłat. Najatrakcyjniejsze warunki w tym zakresie oferują Nest Bank (0,15%, min. 5 zł) oraz BNP Paribas (od 0,15% do 0,35%). Najsłabiej pod tym kątem wypada Santander (0,65%, min. 10 zł). Warto jednak podkreślić, że prowadzenie konta kredytowego w każdym z tych banków wynosi dokładnie 0 zł.

Ubezpieczenie

W każdym z analizowanych banków ubezpieczenie jest dobrowolne. W niektórych instytucjach korzystanie z takiego rozwiązania wiąże się z dodatkowymi korzyściami, np. z obniżką marży o 0,5% (w ING) lub z możliwością uzyskania wyższej kwoty kredytu (w Nest Banku).

Koszty dodatkowe

Koszty dodatkowe to opłaty, które negatywnie wpływają na atrakcyjność produktu finansowego. Tego typu kosztów nie znajdziemy w ofercie ING oraz mBanku. Podjęcie kredytu gotówkowego w innych instytucjach wiąże się jednak z koniecznością pokrycia dodatkowych opłat (np. prowizji od zaangażowania w BNP Paribas, prowizji za zarządzanie w Santandrze, pakietu elastycznego w Nest Banku czy kaucji oraz opłat za monity w Idea Banku).

Czas procesowania

Standardowo oczekiwanie na decyzję kredytową wynosi od 7-8 dni, maksymalnie 10. Liderem rankingu pod względem czasu procesowania jest Nest Bank. Decyzję kredytową tego banku możemy poznać w ciągu od kilku godzin do maksymalnie 3 dni roboczych od złożenia wniosku. Na drugim miejscu w tej kategorii uplasował się ING. Do niedawna czas procesowania w tym banku wynosił 5 dni, jednak ze względu na dużą popularność zobowiązań wydłużony został do 7 dni.

Liczba placówek

Polacy coraz rzadziej korzystają z placówek bankowych, przez co coraz więcej znika ich z naszych ulic. Podobno za 16 lat nie będzie ich w ogóle. Według danych zebranych przez PRNews.pl w marcu 2019 r. obecnie najwięcej placówek posiada: Santander (781), BNP Paribas (674) i ING (337). Z kolei najmniej ich ma Idea Bank (32). Warto podkreślić, że mniejsza liczba placówek Nest Banku (248) oraz mBanku (181) nie wpływa na mniejszą atrakcyjność tych instytucji finansowych. To kwestia ich rozwoju oraz ewentualnego łączenia się banków, jakie miało miejsce w ostatnim czasie.

 

 źródło: Finfinder.plDodaj komentarz

avatar
  Powiadomienia o komentarzach  
Powiadom o