Logowanie Rejestracja
Rośnie optymizm oszczędzających

Strona główna Prosto z banku Rośnie optymizm oszczędzających Rośnie optymizm oszczędzających

Rośnie optymizm oszczędzających

Mimo obniżki stóp procentowych oczekiwania Polaków odnośnie do zysków z lokat… rosną. Oprocentowanie, które skłoniłoby nas do ulokowania wolnych środków w banku jest wyższe niż miesiąc temu. Więcej osób spodziewa się też, że stopy zwrotu z lokat będą się poprawiać.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 12 listopada 2014
Rośnie optymizm oszczędzających

Zobacz więcej:

 

Udział osób przewidujących poprawę oprocentowania wzrósł do 8,6 proc., czyli o 3 pkt. proc. w porównaniu z wrześniem. Jednocześnie udział oceniających oprocentowanie depozytów negatywnie spadł w porównaniu z ostatnim miesiącem o 2,4 pkt. proc. do 60,4 proc., a odsetek uważających je za atrakcyjne wzrósł o 1,2 pkt. proc. do poziomu 18,6 proc..

 

– Poprawa nastrojów nie jest może znacząca, jednak zwraca uwagę w kontekście obniżki referencyjnej stopy procentowej przez radę Polityki Pieniężnej na początku października. Większy optymizm może wynikać z tego, że część dużych banków utrzymała oprocentowanie na niezmienionym poziomie, pomimo wspomnianej obniżki stopy referencyjnej o 50 pkt. baz., która powinna jednak skłonić banki do obniżenia oprocentowania depozytów  – ocenia Marcin Dec, Członek Zarządu Getin Noble Banku.

 


W październikowej edycji Badania oszczędności Getinu wzrósł również udział respondentów deklarujących skłonność do oszczędzania wolnych środków w bankach - aż o 21,7 pkt. proc. do 84,2 proc.

 

 

 

 

Polacy do tego stopnia nie odczuli obniżki stóp procentowych na własnej skórze, że od banków oczekują coraz więcej. Przeciętne oprocentowanie, które skłoniłoby respondenta do ulokowania wolnych środków w banku to 4,49 proc., czyli o 11 pkt. baz. więcej niż we wrześniu. Dodajmy, że statystyczny uczestnik badania posiada produkty o przeciętnym oprocentowaniu prawie o połowę niższym, bo wynoszącym 2,83 proc. - o 7 pkt. baz. mniej niż miesiąc wcześniej. Maksymalny okres na jaki byłby skłonny ulokować pieniądze wynosi 11,7 miesiąca, a okres umowny otwartych przez niego produktów to średnio 6,9 miesięcy. Posiadane przez przeciętnego ciułacza produkty będą zapadały średnio za około 2,8 miesiąca.

 

 

Prawie jedna czwarta (23,4 proc.) respondentów badania, posiada wolne środki i nie zamierza nimi dysponować w najbliższym miesiącu - wzrost o 1,8 pkt. proc. w porównaniu z wrześniem, ponieważ są już ulokowane w banku. Odsetek respondentów nieposiadających żadnych wolnych środków wyniósł w październiku 66,8 proc. i był o 2,4 pkt. proc. niższy niż miesiąc temu.

 

Średnia kwota wolnych środków przeznaczona na nowozakładane lokaty to 26,6 tys. zł, o 12,6 tys. zł więcej niż w ubiegłym miesiącu. Tej zmianie towarzyszył spadek wartości już ulokowanych wolnych środków, które przeciętnie wynosiły 17 tys. zł i były o ok. 3,4 tys. zł niższe w porównaniu z wrześniem.

 

– Widać, że Polacy, mimo spadających stóp procentowych, w październiku nie tylko reinwestowali swoje oszczędności w produkty depozytowe (lokaty i rachunki oszczędnościowe), ale również zakładali nowe lokaty – wzrost średniej wartości nowozakładanych lokat był wyższy niż spadek średniej kwoty już wcześniej zainwestowanej – komentuje Dec.

   
www.Sfera-Finansow.pl

www.Sfera-Finansow.plDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.