Logowanie Rejestracja
Zrób porządek ze swoimi kredytami

Strona główna Poradniki Zrób porządek ze swoimi kredytami Zrób porządek ze swoimi kredytami

Zrób porządek ze swoimi kredytami

Kredyt samochodowy, karta kredytowa wzięta na sfinansowanie zakupu laptopa, druga „na wszelki wypadek”. Trzecia karta trafiła do Twojego portfela, bo bank dołożył do niej rabaty na zakupy w Twoich ulubionych sklepach. Do tego jeszcze rachunek odnawialny dla utrzymania płynności finansowej. Przy takim zasobie zobowiązań, może okazać się, że połowę Twojej pensji pochłaniają opłaty. Możesz łatwo uniknąć takiej sytuacji.

Autor: Kamila_Szewczak | Dodano: 13 grudnia 2012
Zobacz więcej:

Zbliżający się koniec roku przynosi zwykle refleksję nad tym, co działo się w przeciągu ostatnich 12 miesięcy, jak i skłania do składania noworocznych postanowień. Jednym z elementów podsumowania na pewno powinny być Twoje finanse. Jak szybko uporać się z tą kwestią? Zrób tabelkę w Excelu. W jednej kolumnie wypisz wszystkie wydatki związane ze spłatą zobowiązań zaciągniętych w banku. W drugiej zanotuj swoje dochody. Teraz porównaj sumę zadłużenia z posiadanym budżetem. Jeśli miesięczne opłaty kredytów są wyższe niż 20 proc. tego, co zarabiasz, powinieneś podjąć plan redukcji wydatków i odciążyć swój portfel.


Na pierwszy rzut powinny iść karty kredytowe. Nawet, jeśli z nich nie korzystasz i tak musisz płacić za ich prowadzenie. Ponadto, warto upewnić się, czy przypadkiem wraz z plastikowym pieniądzem nie dostałeś ubezpieczenia spłacanego zadłużenia. Zwykle kosztuje ono 0,2-0,4 proc. miesięcznego limitu i obejmuje jedynie ryzyko niezdolności do pracy oraz śmierci. Zredukuj ilość kart kredytowych, najlepiej maksymalnie do dwóch i zadbaj o zamknięcie kredytów odnawialnych na rachunkach. Przede wszystkim zrezygnuj z tych, które tylko zalegają bezczynnie w Twoim portfelu. Możesz postarać się zamienić wszystkie karty na jedną. Unikniesz wtedy zbytecznych opłat związanych z posiadaniem kilku środków płatniczych.


Rozważ również możliwość skorzystania z usługi balance transfer, czyli przeniesienia do innego banku karty z zadłużeniem generowanym przez transakcję nią dokonywane. W ten sposób możesz zyskać nawet dwukrotnie niższe oprocentowanie (obecnie najtańsza oferta w BZ WBK – 8,99 proc., standardowo 20-23 proc.). Mimo, że promocja jest ograniczona czasowo (maks. 12 miesięcy) to i tak odczujesz znaczną ulgę w miesięcznych wydatkach.


Kolejnym sposobem na kredytową oszczędność jest konsolidacja długów, czyli połączenie kilku zobowiązań w jedno, pozwalające zredukować wysokość miesięcznych rat. W ten sposób zadłużenie nie będzie się zwiększać, bo nowe środki nie przechodzą przez Twoje ręce, ale są od razu przekazywane przez bank na spłatę wcześniejszych kredytów.


Dobrym rozwiązaniem jest także refinansowanie zadłużenia zwłaszcza hipotecznego, czyli przeniesienie dotychczasowego droższego kredytu do nowego banku na korzystniejszych warunkach m.in. niższa marża.


Pomyśl również o zabezpieczeniu się i stworzeniu funduszu awaryjnego. Jak? Na początku miesiąca przeznaczaj 10 proc. swojego wynagrodzenia na rachunek oszczędnościowy.


Nie zapominaj, że ujarzmianie kredytów zaczyna się już od spłaty małych zobowiązań zaciąganych u przyjaciół.

Sylwia Stwora


   
www.Sfera-Finansow.pl

www.Sfera-Finansow.plDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 1)

Autor: gość Dodano: 19 grudnia 2012

przymierzałam się długo do kredytu i tyle ile o nich się naczytałam to chyba mało kto może mi dorównać ;) ale wybrałam dobrą opcję, lepszą niż w banku, bo w SKOKU Chmielewskiego, a też pewną i bez żadnych ściem. także nie taki kredyt straszny jak się można było spodziewać.
Co to znaczy odpowiedzialne pożyczanie
Zobacz następny artykuł:
Co to znaczy odpowiedzialne pożyczanie
Zamknij
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.