Logowanie Rejestracja
Zdolność kredytowa – jak o nią zadbać?

Strona główna Poradniki Zdolność kredytowa – jak o nią zadbać? Zdolność kredytowa – jak o nią zadbać?

Zdolność kredytowa – jak o nią zadbać?

Nie każdy potencjalny kredytobiorca dostanie od banku pozytywną decyzję i będzie mógł się cieszyć z zakupu pożądanego towaru czy usługi, na który bez pożyczenia pieniędzy po prostu go nie stać. Nierozerwalnym elementem ubiegania się o dodatkową gotówkę jest zdolność kredytowa klienta, która nie zawsze pokrywa się z wyobrażeniami o stanie własnych finansów. Istnieje kilka podstawowych sposobów na zwiększenie prawdopodobieństwa pozytywnego rozpatrzenia wniosku o zaciągnięcie pieniężnego zobowiązania.

Autor: rafi | Dodano: 19 grudnia 2012
Zobacz więcej:

Na zdolność kredytową, stanowiącą informację dla banku o tym, czy stać nas na zaciągnięcie pozyczki, o którą się ubiegamy oraz czy będziemy mogli spłacać ją terminowo,wpływają dwie zasadnicze kwestie: dochody oraz inne posiadane zobowiązania np. płacone co miesiąc rachunki za prąd, usługi telekomunikacyjne czy raty innego kredytu. O ile pierwszego czynnika nie da się bardzo szybko poprawić, nawet dzięki premii czy nagrodzie, o tyle miesięczne wydatki jesteśmy w stanie w krótkim okresie czasu odpowiednio uporządkować.

 

 

Nasze kredytowe możliwości warto sprawdzić jeszcze przed wizytą w banku. Najprostszym sposobem będzie zrobienie zestawienia, na kartce lub w programie Excel, w którym porównamy nasze dochody z miesięcznymi wydatkami. Warto wymienić wszelkiego typu zobowiązania, którymi obecnie obciążony jest nasz domowy budżet. Dotyczy to również kart kredytowych oraz limitów na rachunku bankowym, które, nawet niewykorzystywane, znacznie obniżają szansę na uzyskanie pożyczki. Niektóre instytucje finansowe traktują je jako potencjalne zadłużenie i wliczają je do zdolności kredytowej. Jeśli rzadko używamy tych produktów, warto je pozamykać i w ten sposób budować pozytywną historię kredytową. Gdy spłacenie tych zobowiązań jest niemożliwe, myśląc o zadłużeniu się najlepiej wybrać wersję konsolidacyjną, która pozwoli uregulować również inne należności. W ten sposób wydłużymy okres kredytowania i obniżymy wysokość oprocentowania, co przełoży się na niższe miesięczne opłaty i w efekcie podwyższy naszą zdolność do zaciągnięcia zobowiązania.

 

Innym rozwiązaniem podwyższającym nasze możliwości kredytowe jest zadłużenie się wspólnie np. z członkiem rodziny. Należy pamiętać, że przy wyborze współkredytobiorcy trzeba kierować się jego wiekiem oraz szansami na otrzymanie pożyczki. Niektóre banki, przy kilku osobach ubiegających się o kredyt, mogą patrzeć na wiek starszego klienta, a tym samym skrócić okres, na który będzie zaciągane zobowiązanie czy obniżyć jego wysokość.

 

 

 

 

Banki nie posiadają jednego, maksymalnego pułapu zdolności kredytowj. Jedne instytucje finansowe stosują bardziej liberalne warunki, co daje większe możliwości kredytowania. Przykładowo dotyczy to stałych klientów czy osób ubiegających się o kredyt hipoteczny, które mogą wnieść wkład własny na zakup nieruchomości. Inne instytucje podchodzą do klienta w sposób konserwatywny, co ma przełożenie na niższą wartość zobowiązania. Wszelkie działania są jednak podporządkowane wytycznym zawartym w rekomendacji T (kredyty konsumpcyjne) i S (kredyty hipoteczne). Należy pamiętać, że nawet starając się o pożyczkę na 40 lat, nasza zdolność kredytowa będzie liczona w perspektywie 25-letniej.

 

Jeśli chcesz jednocześnie złożyć wniosek o kredyt w kilku bankach, skorzystaj z pomocy doradcy kredytowego, który pomoże dobrać najlepszą dla Ciebie ofertę. Wbrew pozorom duża ilość dokumentów, które wpłyną do instytucji finansowych od jednego klienta, może zaowocować niższą zdolnością kredytową. Wynika to z faktu, że każdy wniosek trafia do Biura Informacji Kredytowej, którego ocena punktowa (ilość zobowiązań i terminowość spłaty) w głównej mierze wpływa na decyzję o przyznaniu zobowiązania. Dzięki doradcy będziemy wiedzieć, w których instytucjach mamy realne szanse na przyznanie pożyczki.

   
www.Sfera-Finansow.pl

www.Sfera-Finansow.plDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 1)

Autor: renata Dodano: 19 grudnia 2012

właśnie w sprawie kredytu wybieram się do open do doradcy niedługo. samemu ciężko ten temat ogarnąć przy tak wielu możliwościach.
Co to znaczy odpowiedzialne pożyczanie
Zobacz następny artykuł:
Co to znaczy odpowiedzialne pożyczanie
Zamknij
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.