Logowanie Rejestracja
Raty równe czy malejące?

Strona główna Poradniki Raty równe czy malejące? Raty równe czy malejące?

Raty równe czy malejące?

Jednym z wielu czynników, które należy przeanalizować decydując się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest system spłaty zadłużenia. Do wyboru mamy raty równe lub malejące.

Autor: Rafal_Tomkowicz | Dodano: 2 września 2012
Zobacz więcej:

Każda rata spłacanego przez nas kredytu składa się z dwóch części: kapitałowej i odsetkowej. Część kapitałowa to kwota, którą pożyczyliśmy wcześniej od banku. Z kolei część odsetkowa to zysk banku z udzielonego nam kredytu.


Najbardziej popularne są raty równe. Przez cały okres spłacania kredytu wpłacamy do banku taką samą kwotę każdego miesiąca. Będzie tak, gdy wybierzemy ofertę kredytową o stałym oprocentowaniu. W przypadku oprocentowania zależnego np. od stawki WIBOR, wysokość miesięcznych rat może być różna, w zależności od wahań tego wskaźnika. Wybierając ten system spłaty na początku płacimy instytucji finansowej w większości odsetki. Z czasem stopniowo większą część raty stanowi część kapitałowa.

 

Porównanie kredytów hipotecznych


W przypadku rat malejących, zwanych też kapitałowymi wpłacamy miesięcznie do banku taką samą część kapitałową, natomiast odsetki są z początku największe, a z czasem maleją. Zakładamy przy tym, że wybraliśmy stałe oprocentowanie kredytu. Odsetki są naliczane od pozostałego do spłaty kapitału, w związku z czym co miesiąc ich wartość systematycznie spada. Taki system spłaty zadłużenia pozwala na wcześniejsze uregulowanie zobowiązania, ponieważ szybciej niż w przypadku rat równych wpłacimy do banku pożyczoną kwotę.


Zaletą rat równych jest ich korzystny wpływ na naszą zdolność kredytową. Podczas jej obliczania bank weźmie pod uwagę wysokość pierwszej raty, która w tym przypadku jest niższa niż w systemie malejącym. Z kolei raty kapitałowe gwarantują niższy koszt spłacanego kredytu, ponieważ oddajemy do banku mniej odsetek niż w przypadku rat równych.

   
www.Sfera-Finansow.pl

www.Sfera-Finansow.plDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 0)

Jak dotąd nikt nie skomentował powyższej wiadomości. Napisz pierwszy komentarz!
Co to znaczy odpowiedzialne pożyczanie
Zobacz następny artykuł:
Co to znaczy odpowiedzialne pożyczanie
Zamknij
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.