Logowanie Rejestracja
Na czym polegają lokaty progresywne?

Strona główna Poradniki Na czym polegają lokaty progresywne? Na czym polegają lokaty progresywne?

Na czym polegają lokaty progresywne?

 

W poszukiwaniu nowych klientów, banki starają się wymyślać coraz to nowe rozwiązania, zachęcające osoby fizyczne jak i firmy do deponowania u nich swoich środków finansowych. W dobie internetu i wszechogarniającej nas sieci informacji dostępnych od ręki, porównanie ofert poszczególnych produktów finansowych nie jest trudne. Jednak obok istnieje całkiem ciekawa nisza, zawierająca nieco bardziej skomplikowane produkty, które pozwalają na zainteresowanie wielu klientów. Chodzi oczywiście o lokaty progresywne.

Autor: Rafal_Tomkowicz | Dodano: 18 kwietnia 2013
Zobacz więcej:

 

Lokaty progresywne są produktami zbliżonymi do zwykłych lokat bankowych. Z ta jednak różnicą, że umowa skonstruowana jest z kilku okresów. W każdym z nich zarabiane przez nas odsetki są inne i rosną z czasem. Oznaczać to może, że roczna lokata progresywna podzielona jest na cztery kwartalne okresy i w każdym z nich oprocentowanie jest inne. W pierwszym może wynosić 2% w skali roku, w drugim kwartale 3% w skali roku, w trzecim kwartale 4% w skali roku a w piątym 5% w skali roku. Oznacza to, że kapitalizowane przez nas odsetki narastają w coraz większym tempie i na koniec oszczędności mogą być całkiem pokaźne. Jednak wszystko ma też swoje złe strony.

 

 

Zazwyczaj lokaty progresywne zawierają obostrzenia, które utrudniają zerwanie lokaty przed czasem. Jest to najczęściej utrata części lub całości odsetek, choć wiele banków stara się zachęcać klientów do tego typu produktów odchodząc od takich warunków. Niektóre oferują nawet zachowanie całości do tej pory naliczonych odsetek. Musimy jednak pamiętać, że w początkowych okresach nie są to kwoty wysokie i zazwyczaj nie opłaca się zrywać lokaty progresywnej przed czasem. To ostatnie okresy odpowiadają za najwyższe odsetki i warto dotrwać do końca. To jest właśnie głównym motywatorem dla osób oszczędzających.

 

 

Oszczędzanie pieniędzy na lokatach progresywnych ma co najmniej tyle samo zalet co wad. Niestety najczęściej promowane są one w reklamach banków tym najwyższym oprocentowaniem, które osiągane jest dopiero w ostatnim okresie rozliczeniowym trwania lokaty. To zaś sprawia, że część klientów, którzy nie przeczytają dokładnie umowy, może mieć problemy ze zrozumieniem, dlaczego nie otrzymali tak wysokich odsetek jak im się obiecywało. Nie zmienia to jednak faktu, że lokaty progresywne są bardzo interesującym rozwiązaniem, szczególnie w czasie spadających stóp procentowych. Jeśli te spadają a nasze odsetki rosną, to jesteśmy w idealnej sytuacji. Jednak lokaty progresywne nie są aż tak atrakcyjne, jak może się to wydawać na pierwszy rzut oka. Za maską skomplikowanego produktu kryje się tak naprawdę przeciętna lokata, która oprocentowana jest na przeciętnym poziomie. Niewiele lokat strukturyzowanych oferuje zyski istotnie wyższe niż zwykłe produkty bankowe. To zaś sprawia, że dla wielu osób korzystniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z tradycyjnych metod pomnażania oszczędności w bankach, jakimi są konta oszczędnościowe i najlepsze lokaty terminowe.

   
Banking-Magazine

Banking-MagazineDodaj opinię/skomentuj powyższą wiadomość:

Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 1)

Autor: Tadek Dodano: 14 czerwca 2013

Stopy procentowe lecą na łeb na szyje. Czy jeszcze kiedyś zarobimy na lokatach? http://wiedziecwiecej.weebly.com/
Co to znaczy odpowiedzialne pożyczanie
Zobacz następny artykuł:
Co to znaczy odpowiedzialne pożyczanie
Zamknij
Ta strona używa COOKIES. Za ich pomocą zbieramy dane jedynie w celach statystycznych. Możesz usunąć pliki cookies z dysku twardego a także zablokować ich zapisywanie poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki. Więcej szczegółów w regulaminie.