Pojedynek najtańszych „prawie darmowych” kont

Martyna: Wciąż pozostajemy w temacie podwyżek opłat i prowizji za świadczenie usług, które wraz z nastaniem wiosny wprowadziła większość działających na polskim rynku banków. Podskoczą opłaty za prowadzenie konta, używanie kart płatniczych i kredytowych oraz limity transakcji bezgotówkowych pozwalające ich uniknąć. Dwa banki postanowiły jednak zastosować swoistą ucieczkę do przodu – wprowadziły do oferty rachunki osobiste z gwarancją niezmienności kosztów ich prowadzenia. Te ostatnie mają być symboliczne. Dziś pod lupę bierzemy nowe ROR-y od Raiffeisen Polbank i Banku Pocztowego.

Rafał: Raiffeisen Polbank mocno promuje nowy rachunek osobisty, dumnie nazwany Wymarzonym Kontem Osobistym. Chwali się też imponującymi liczbami nowych klientów, którzy zdecydowali się skorzystać z tej oferty. Polski oddział austriackiego banku niebawem zmieni właściciela; spółka-matka z Wiednia ma zamiar w najbliższej przyszłości wycofać się z Polski i Bałkanów. To oczywiście pokłosie „kryzysu franka” z początku bieżącego roku (banki należące do grupy Raiffeisen udzielały w państwach regionu kredytów w szwajcarskiej walucie w znacznych ilościach). W moim odczuciu wprowadzenie do oferty Wymarzonego Konta Osobistego ma za zadanie przyciągnąć do banku na tyle dużo nowych klientów, że atrakcyjność i wartość banku urośnie nieco w oczach potencjalnego nabywcy.

Konto ZawszeDarmowe

Dominik: Bank Pocztowy działa z kolei z zupełnie innych pobudek. W planach jest uczynienie go znacznie bardziej popularną i rozpoznawalną instytucją finansową z przejrzystą i tanią ofertą. Stąd też zastąpienie dotychczas oferowanych ROR-ów jednym Pocztowym Kontem ZawszeDarmowym.

Martyna: No właśnie, czy waszym zdaniem ta nazwa, chociaż marketingowo bez zarzutu, nie jest myląca? Wszakże to konto nie jest przecież bezpłatne. Takich rachunków nie ma już od wielu miesięcy, co zresztą skrzętnie odnotowaliśmy w pierwszej odsłonie Pogromców Mitów Finansowych.

Sylwia: Nie da się ukryć, że konto nie jest bezwarunkowo darmowe. Obwarowane jest jednak tylko jedną opłatą – za użytkowanie wydawanej doń karty. Kosztuje 5 zł, ale jeżeli w ciągu miesiąca dokona się za jej pomocą transakcji na kwotę minimum 300 zł, wówczas i ta opłata znika. Bezpłatne jest z kolei prowadzenie rachunku i tu nie ma żadnego haczyka. Dodatkowo bank podkreśla, że warunki te nie ulegną zmianie do końca trwania umowy.

Rafał: A wypłaty z bankomatów?

Dominik: Są darmowe, ale oczywiście nie ze wszystkich, a jedynie ze wskazanych przez bank. Chodzi o urządzenia PKO Banku Polskiego, Banku Zachodniego WBK oraz sieci PlanetCash. Jeżeli posiadacz Pocztowego Konta ZawszeDarmowego zdecyduje się na pobranie środków z urządzenia należącego do innej instytucji finansowej, będzie go to kosztować każdorazowo aż 5 zł. Bank daje możliwość wykupienia miesięcznego abonamentu (również za „piątaka”), dzięki czemu bezpłatnie będzie można używać wszystkich bankomatów w Polsce. Oczywiście środki z konta (za okazaniem dowodu osobistego) można też za darmo wypłacić z okienka na poczcie. Ciekawostką jest opcja dostarczenia potrzebnej nam kwoty przez listonosza prosto do domu (zresztą można też do niego odebrać wniosek o założenie rachunku) – to jednak kosztuje 1,5 proc. wypłacanej kwoty, nie mniej jednak niż 5 zł.

Martyna: Spójrzmy na koszty przelewów. Dokonywane za pośrednictwem internetowego systemu Pocztowy24 będą darmowe, ale już przelew zewnętrzny w okienku pocztowym kosztuje 2,5 zł. Dwa razy tyle zapłacimy też za papierowe wyciągi z konta. Rachunek nie jest oprocentowany.

Wymarzone Konto Osobiste

Rafał: W przeciwieństwie do Wymarzonego Konta Osobistego w Raiffeisen Polbanku. Na stronie internetowej dumnie prezentuje się oprocentowanie w skali 1,5 proc. Na odsetki w takiej wysokości można liczyć jednak dopiero, gdy na koncie zgromadzimy ponad 10 tys. zł. Dla kwot do 3 tys. zł będzie to 0,375 proc., zaś między 3 001 a 10 tys. zł – 1,125 proc. Prowadzenie rachunku jest darmowe, podobnie jak korzystanie z karty płatniczej. Wydanie karty MasterCard z PayPassem kosztuje 3 zł miesięcznie i tej opłaty nie można jednak uniknąć. Jeżeli zdecydujemy się na kartę MiniDebit – wówczas będzie to wydatek rzędu 15 zł co miesiąc. Wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce są darmowe, podobnie jak dokonywanie wpłat w oddziale. Za darmo możemy też dokonać jednej wypłaty środków w placówce banku w ciągu miesiąca. Obie instytucje finansowe proponują ponadto zakup dodatkowych produktów do swoich nowych kont (ubezpieczeń, lokat etc.).

Sylwia: Te dwa rachunki są w gruncie rzeczy bardzo podobne i o wyborze konkretnego produktu zadecydują pewnie detale, a raczej nasze preferencji. Jeśli chcemy, aby nasze konto zarabiało (chociaż dla niższych sald będzie to symboliczny zysk), wówczas warto wybrać ofertę Raiffeisen Polbanku i liczyć się koniecznością zapłacenia kilku złotych za „plastik”. W tym przypadku wszystkie bankomaty w kraju mamy za darmo. ROR w Banku Pocztowym jest nieoprocentowany, ale transakcje bezgotówkowe pozwolą uniknąć opłaty miesięcznej za kartę. Bez prowizji będziemy mogli korzystać tylko z wybranych bankomatów, ale jeżeli w pobliżu naszego domu czy miejsca pracy mamy urządzenia PKO BP i BZ WBK, wówczas wykupienie nieobowiązkowego abonamentu na pozostałe bankomaty będzie zbędne. Plus to dodatkowa opcja pobrania środków za pośrednictwem listonosza, ale za to musimy zapłacić.

Martyna: Krótko mówiąc:omawiane przez nas dziś rachunki osobiste to oferty interesujące i warte rozważenia przy podejmowaniu decyzji o zmianie konta bankowego. Nie liczmy jednak na to, że nie będą nas dziś kosztować. Niemniej w dzisiejszych realiach liczy się nie to, czy za konto zapłacimy, ale to, aby zapłacić zań jak najmniej.Dodaj komentarz

avatar
  Powiadomienia o komentarzach  
Powiadom o