Kapitał na marzenia na 5 proc. w PKO BP. Lepszy od Deutsche Banku?

Martyna: W jednym z poprzednich odcinków Pogromców EXTRA przyglądaliśmy się jednej z niewielu dostępnych jeszcze na rynku lokat oprocentowanych na 5 proc. w skali roku. Okazało się jednak, że oferta Deutsche Banku nie jest aż tak atrakcyjna jak prezentują to materiały reklamowe (po szczegóły zapraszamy tutaj). Lokatę na 5 proc. mocno promuje też PKO BP. Czy wypada lepiej?

Dominik: Największy bank detaliczny w Polsce swój produkt oszczędnościowy nazwał Lokata Kapitał na marzenia. Spot telewizyjny oczywiście wpisuje się towarzyszącą nam od kilku lat kampanię, która pokazuje antropomorfizowane zjawiska i procesy zachodzące w ludzkim organizmie; tym razem wylądowaliśmy w pamięci.

Szczegóły oferty

Rafał: Lokata przeznaczona jest dla osób chcących regularnie odkładać środki na dowolny, ale jeszcze niesprecyzowany cel. Stąd komunikat reklamowy sugerujący, że to idealny sposób na zebranie pieniędzy potrzebnych do spełnienia marzeń. Lokata ma charakter nieodnawialny, a umowa zostaje zawarta na okres 144 miesięcy, czyli 12 lat. Pierwsza kapitalizacja odsetek następuje po 2 latach od dnia otwarcia lokaty, a kolejne mają odbywać się co pół roku. Umowę można zawrzeć wyłącznie w placówce.

Sylwia: Za otwarcie i zamknięcie lokaty przed upływem obowiązywania umowy PKO BP nie pobierze żadnych opłat od klienta. W założeniach Lokata Kapitał na marzenia ma sprzyjać osobom, które będą skrupulatnie odkładać środki. Klient ma możliwość wybrania jednego z pięciu programów oszczędnościowych, które różnią się wysokością deklarowanych przez klienta wpłat na konto. W miesiącu lokata może zostać zasilona dodatkowymi środkami maksymalnie dwa razy. Odbywa się to na w formie zlecenia stałego, za które bank nie będzie pobierał opłat.

Rafał: A jak wygląda kwestia rozwiązania lokaty przed terminem?

Dominik: Można to zrobić, rzecz jasna. W takim przypadku bank zwróci na konto osobiste nie klienta nie tylko zgromadzone środki, ale także skapitalizowane odsetki, więc nie utracimy części zysku. Trzeba jednak pamiętać, że – jak mówiłeś wcześniej, Rafale – kapitalizacja odbywa się najpierw po 24, a później co 6 miesięcy. Gdy wystąpi nagła potrzeba uzyskania dostępu do zaoszczędzonych pieniędzy, lepiej, aby pojawiła się po tych terminach. W ramach Lokaty Kapitał na marzenia nie mamy możliwości częściowego wypłacania zgromadzonych środków w trakcie trwania umowy.

Kapitał na marzenia dla posiadaczy konta w PKO BP

Sylwia: Rafał pokrótce wyjaśnił już nam, dla kogo PKO BP skroiło swój nowy produkt oszczędnościowy. Martyna, może doprecyzujesz temat?

Martyna: Służę. Otóż Lokata Kapitał na marzenia skierowana jest dla klientów banku, którzy są posiadaczami rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, nie wszystkich jednak, bowiem korzystający z kont PKO Konto Dziecka, PKO Konta Pierwszego i Inteligo.

Dominik: Porozmawiajmy teraz to najciekawszym aspekcie, czyli oprocentowaniu. W reklamie widzimy rubinowe 5 proc., ale coś mi się wydaje, że aż tak różowo nie jest.

Sylwia: Masz rację. Owszem, zgromadzone środki będą oprocentowane na 5 proc., ale tylko do końca 2015 roku. Promocja obejmie klientów, którzy otworzą rachunek do 14 sierpnia. Muszą też regularnie oszczędzać przez 2 lata. Od 1 stycznia przyszłego roku oprocentowanie będzie równe stawce referencyjnej WIBOR 3M. Oprocentowanie może zostać podwyższone dzięki premii odsetkowej, której wysokość zależy od zdeklarowanej wielkości wpłat. Przy 100 zł miesięcznie będzie to 0,10 proc., a dla 500 zł – 0,40 zł. Oznacza to, że oprocentowanie poza promocją będzie wahać się od 1,75 proc. do 2,15 proc. (przy aktualnym WIBOR-ze).

Rafał: I oto okazuje się, że zarówno oferta PKO BP, jak i Deutsche Bank mają porównywalną skalę atrakcyjności, ale niemiecki bank na punkty wygrywa z PKO BP. Nie ma tam przymusu zakładania konta, a rezygnacja z ROR-u (a tym samym i z promocyjnych 5 proc.) oznacza, że i tak db Lok@ta będzie oprocentowana na 2,5 proc., czyli na więcej, niż Kapitał na marzenia po zakończeniu okresu promocyjnego.Dodaj komentarz

avatar
  Powiadomienia o komentarzach  
Powiadom o