Jak ochronić swoje konto przed cyberatakiem?

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. To czas ogromnych przecen i atrakcyjnych promocji, lecz także zwiększonej liczby cyberataków. Z tego powodu pragniemy przestrzec naszych czytelników przed nasilającymi się pod koniec roku cyberatakami na klientów banków. Oszuści mają tylko jeden cel: dobranie się do oszczędności zgromadzonych na Twoim koncie.

Cyberataki najczęściej opierają się zainfekowaniu komputera i/lub smartfona złośliwym oprogramowaniem. Rozpoczyna się to najczęściej od zachęcenia użytkownika do otwarcia zarażonego załącznika (np. pliku PDF) lub do linku kierującego do fałszywej strony banku czy też strony zawierającej oprogramowanie zakażające przeglądarkę.

Poniżej przedstawiamy kilka prostych zasad, które zwiększają bezpieczeństwo korzystania z bankowości elektronicznej przy użyciu komputera i smartfona. Stosowanie się do nich pozwoli Ci obniżyć ryzyko utraty pieniędzy.

Bezpieczeństwo w sieci

1. Pamiętaj – banki nie przesyłają w swojej komunikacji (także tej SMS-owej) żadnych odnośników prowadzących do stron logowania. Nie proszą również swoich klientów o podawanie im dodatkowych danych osobowych.

2. Zawsze weryfikuj czy strona internetowa, na której się logujesz, jest zabezpieczona SSL. Sprawdzaj również czy jej adres jest poprawny i czy po kliknięciu w „kłódkę” przy adresie strony pokazuje się informacja o posiadaniu poprawnego certyfikatu.

3. Zawsze weryfikuj treść SMS-a autoryzującego i upewniaj się, co tak naprawdę akceptujesz. Jeśli treść SMS-a nie jest dla Ciebie jasna, nie wprowadzaj kodu autoryzacyjnego i bezzwłocznie skontaktuj się z Infolinią swojego banku.

4. Pamiętaj, że banki nigdy nie żądają od klientów podawania kodów PIN do karty płatniczej ani innych poufnych danych.

5. Niezapowiedziane wcześniej informacje o prowadzonych pracach na bankowości elektronicznej powinny wzbudzić Twoją podejrzliwość. Bank zawsze informuje o takich pracach z wyprzedzeniem.

6. W razie jakichkolwiek podejrzeń – zaloguj się z innego urządzenia i zmień hasło lub od razu skontaktuj się z bankiem przez Infolinię w celu zmiany hasła/zablokowania dostępu do bankowości.

7. Pamiętaj, że sklep internetowy oferujący wyjątkowe promocje może być oszustwem stworzonym w celu wyłudzenia danych.

8. Stosowane w fałszywych sklepach internetowych techniki polegają najczęściej na przekierowaniu na fałszywe bramki płatności natychmiastowych. W ten sposób przestępcy kradną loginy i hasła nieostrożnych użytkowników. Zawsze sprawdzaj zatem adres i certyfikat bezpieczeństwa bramki płatniczej.Dodaj komentarz

avatar
  Powiadomienia o komentarzach  
Powiadom o