Czy istnieją szybkie pożyczki za zero złotych?

Martyna: Witajcie w ostatnim odcinku „Pogromców mitów finansowych” w tym roku. Jako że przedświąteczna gorączka ogarnęła już prawie wszystkich, a Gwiazdka tuż, tuż, postanowiliśmy zająć się tzw. tematem na czasie, czyli szybkimi pożyczkami przez Internet. W okresie przed Bożym Narodzeniem wielu z nas decyduje się na wystąpienie z wnioskiem o takie finansowanie, aby podreperować domowy budżet nadszarpnięty gwiazdkowymi wydatkami lub zdobyć dodatkowe środki na zakup wymarzonych prezentów dla rodziny. Sprawdzamy, czy mikropożyczki online są wolne od dodatkowych kosztów, słowem: czy znajdziemy takie za zero złotych.

Rafał: Zanim przedstawimy wyniki naszego śledztwa, kilka słów wyjaśnienia. Przez pożyczkę za zero złotych rozumiemy takie finansowanie, którego udzielenie nie wiąże się z dodatkowymi opłatami, np. za samo przyjęcie wniosku do realizacji lub sprawdzenie potencjalnego pożyczkobiorcy w Krajowym Rejestrze Długów bądź nie będzie do niego doliczane oprocentowanie, gdy pierwszy raz występujemy o pożyczkę. Wiadomo bowiem, że decydując się na drugie i każde kolejne szybkie zobowiązanie finansowe w określonej wysokości będziemy musieli zwrócić więcej, co wynika z oprocentowania – to jest oczywista zasada funkcjonowania tego biznesu. Jednak pierwsza pożyczka rządzi się nieco innymi prawami i właśnie takimi przypadkami się zajęliśmy. Przejdźmy zatem do rzeczy.

Sylwia: Każde z nas przyjrzało się popularnym w Polsce firmom udzielającym pożyczek przez Internet i sprawdziło, czy znajdziemy wśród nich takie, które nie będą nas kosztować nic, oczywiście zgodnie z tym, co wyjaśnił przed chwilą Rafał. Dominiku, może Ty zaczniesz?

Vivus

Dominik: Z największą przyjemnością. Na pierwszy ogień poszedł Vivus.pl. Jak myślicie, ile kosztuje pierwsza pożyczka w tej firmie?

Rafał: To pewnie podchwytliwe pytanie, ale skoro staramy się udowodnić, że na rynku znajdziemy bezkosztowe szybkie pożyczki to odpowiem, że… nic?

Dominik: Dokładnie tak. W przypadku Vivusa pierwsza pożyczka nie jest obarczona żadnymi dodatkowymi opłatami, a jej oprocentowanie wynosi 0%. Krótko mówiąc: pożyczacie 1000 zł – o ile oczywiście spełniacie wymagania postawione przez pożyczkodawcę – i zwracacie taką samą kwotę. Wnioskując o finansowanie po raz pierwszy możecie wystąpić o maksymalnie 1400 zł, które musicie spłacić do 30 dni. Jeżeli uregulujecie je w terminie, wówczas pojawia się możliwość zaciągnięcia wyższego zobowiązania, ale to już jest obarczone kosztami. Przykładowo, przy pożyczce 1500 zł na 30 dni prowizja może wynieść 210 zł. Pojawiają się też opłaty za przedłużenie terminu spłaty, które dotyczą też pierwszego świadczenia – to 137,2 zł za 7 dni, 176,4 zł za 14 dni i 266 zł za 30 dni. Niemniej jednak, korzystając z usług Vivus.pl pierwszy raz i regulując zobowiązanie terminowo oddacie tyle, ile pożyczyliście.

Martyna: Wspominałeś o wymaganiach wobec klienta. O co chodzi?

Dominik: Trzeba legitymować się polskim obywatelstwem, być w wieku między 20 a 78 lat. Poza tym trzeba założyć profil na stronie internetowej firmy i nie widnieć w jakimkolwiek rejestrze dłużników. Po Vivus.pl przyjrzałem się ofercie serwisu o zachęcającej nazwie ŁatwyKredyt.pl. W tym przypadku również brak haczyka. Przy pierwszej pożyczce w kwocie do 1000 zł i terminie spłaty do 30 dni nie tylko nie ma ukrytych kosztów, ale też oprocentowanie wynosi 0 proc. Zapłacić trzeba tylko za przedłużenie okresu uregulowania zobowiązania, co kosztuje 100 zł za 7 dni, 170 zł za 14 dni i 280 zł za miesiąc.

Ofin

Martyna: Cóż, istotnie to łatwy kredyt, przynajmniej ten zaciągany po raz pierwszy. Jeśli o mnie chodzi, to przyjrzałam się serwisowi Ofin.pl, który w sieci promuje się piosenką obiecującą, że pożyczka będzie „ekspresowa, łatwa, szybka”.

Sylwia: I co ustaliłaś?

Martyna: To, że przy pierwszej mikropożyczce do kwoty 1000 zł na 30 dni nie będzie żadnych dodatkowych opłat, zaś samo oprocentowanie będzie zerowe. Aby uzyskać finansowanie na takich zasadach, trzeba mieć między 21 a 70 lat, konto w banku oraz nie widnieć na żadnej z czarnych list dłużników. Ponadto należy być nowym klientem Ferratum Banku, który jest partnerem Ofin.pl. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku gotówka znajdzie się na koncie już w ciągu kwadransa. Na miesiąc można również pożyczyć maksymalnie 1000 zł w Filarum.pl. U tego pożyczkodawcy najwięcej będzie nas kosztować przedłużenie terminu spłaty, bowiem aż 300 zł w przypadku kolejnych 30 dni. Sylwia, a jak u Ciebie?

AlfaKredyt

Sylwia: Nie zdziwicie się, bo podobnie, to znaczy mnie również udało się znaleźć oferty szybkich pożyczek i kredytów konsumenckich bez dodatkowych kosztów. Weźmy po lupę ofertę serwisu AlfaKredyt.pl. Jeżeli zdecydowałabym się wnioskować o pierwszą pożyczkę w maksymalnej kwocie 750 zł i o terminie spłaty wynoszącym 15 dni, wówczas oddałabym tyle, ile pożyczyłam. Podobnie, jak w podawanych przez Was przykładach, także AlfaKredyt umożliwia przedłużenie terminu spłaty zobowiązania, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami – od ok. 77 zł w odniesieniu do dodatkowego tygodnia do ponad 206 zł, gdy mowa o miesiącu. Firma podkreśla, że pieniądze przelewa na konto klienta już w 15 minut.

Darmowe pożyczki online

Dominik: Jak widzicie, nasze małe śledztwo wykazało, że…

Martyna: Zaraz, zaraz, a gdzie chyba najbardziej znana firma z tej branży, czyli brytyjska Wonga.com?

Rafał: Wongi zabrakło na naszej liście, bowiem nie oferuje ona pożyczek bez opłat. Niezależnie od tego, czy korzystasz z jej usług pierwszy, czy też kolejny raz, zawsze doliczana jest prowizja. Z kalkulatora umieszczonego w tym serwisie wynika, że przy zaciągnięciu zobowiązania np. w wysokości 400 zł z terminem spłaty 14 dni, prowizja wyniesie 10 zł. Także dwa inne popularne serwisy mikropożyczkowe, czyli smskredyt.pl i sms365.pl, doliczają do kwoty każdej pożyczki prowizje wynikające z oprocentowania. Aha, i na koniec dodam, że ja również natrafiłem na dwie firmy, które udzielą pierwszej pożyczki bez dodatkowych kosztów. To LendOn.pl, gdzie bez opłat możecie sięgnąć po finansowanie w wysokości 600 zł na 30 dni i Pożyczkomat.pl, gdzie 500 zł zobowiązania o tygodniowym okresie spłaty również nie będzie obarczone żadnymi kosztami.

Dominik: Reasumując: możemy chyba uznać, że w tym przypadku mit został potwierdzony, gdyż wymienione przez Rafała firmy to niejako wyjątki potwierdzające regułę. Na polskim rynku znajdziemy szybkie pożyczki online, które – gdy decydujemy się na ich zaciągnięcie po raz pierwszy – nie będą się dla nas wiązać z dodatkowymi kosztami. No, chyba, że za taki uznamy konieczność uiszczenia opłaty weryfikacyjnej na konto pożyczkodawcy, która najczęściej wynosi 1 grosz, ale traktowanie tego w ten sposób byłoby przesadą, zgodzicie się chyba ze mną?

Martyna: Jak najbardziej. Ten odcinek „Pogromców mitów finansowych” dobiegł końca. Do zobaczenia już po Nowym Roku i Wesołych Świąt!Dodaj komentarz

avatar
  Powiadomienia o komentarzach  
Powiadom o