Alior udziela pożyczek bez zaświadczeń o dochodach

Alior Bank umożliwił polskim konsumentom wnioskowanie o pożyczki bez konieczności przedstawiania dokumentów potwierdzających wysokość dochodów. To efekt automatyzacji procesu udzielania pożyczek oraz wdrożenia unijnych przepisów PSD2.

Od teraz 26 milionów klientów banków może wnioskować o kredyt w Aliorze bez konieczności przedstawiania zaświadczenia poświadczającego swoje zarobki. Żaden z nich nie musi posiadać wcześniej żadnej relacji z Alior Bankiem. Wystarczy tylko, że przy składaniu wniosku udzieli zgody na pobranie oraz dostarczenie informacji o rachunku osobistym, na które wpływa ich wynagrodzenie.

Obecnie z takiej możliwości mogą skorzystać posiadacze rachunków osobistych w czterech instytucjach: PKO BP, Pekao, Santanderze oraz ING Banku Śląskim. Alior planuje jednak rychłe poszerzenie tej listy:

Planujemy w następnych tygodniach rozszerzyć liczbę dostępnych instytucji bankowych o kolejne – podkreśla Mateusz Poznański, wiceprezes Aliora.

Unijne prawo, nowe możliwości

Zgoda wyrażona przez klienta umożliwia Aliorowi pobranie danych o jego koncie w innym banku. Chodzi o informacje niezbędne do tego, by ocenić jego zdolność kredytową. Unikatowe rozwiązanie w postaci pozyskania dostępu do informacji o rachunku płatniczym (ang. Account Information Service) wprowadziła niedawno unijna dyrektywa PSD2.

W tej chwili usługa AIS to zupełna nowość na polskim rynku finansowym. Jest dostępna w wybranych punktach sprzedaży Aliora oraz w jego contact-center. Do końca stycznia zasięg tej usług ma zostać rozszerzony na całą sieć sprzedaży tego banku, w tym również na internet.

To właśnie w ten sposób wdrażanie najnowszych technologii pozwala odpowiadać na rosnące potrzeby użytkowników, którzy oczekują prostych i krótkich procesów:

Właśnie te korzyści osiągnęliśmy dzięki uproszczeniu procesu kredytowego. To niesamowita korzyść, nie tylko dla klientów, ale także dla banku i jego pracowników. Teraz doradca klienta nie musi już ręcznie weryfikować papierowych dokumentów i wprowadzać ich do systemu. – wyjaśnia Mateusz Poznański, wiceprezes Aliora.

Dzięki nowej usłudze informacje o wysokości zarobków osoby wnioskującej o pożyczkę są potwierdzane zaledwie w kilka minut. W ten sposób znacznie skraca się czasochłonna procedura dostarczenia specjalnych zaświadczeń do banku oraz ich późniejszej weryfikacji:

To już przeszłość. Wprowadzenie rozwiązania wykorzystującego otwartą bankowość do sprzedaży kredytów daje klientom wygodę i oszczędność czasu. Cała procedura udostępnienia informacji o rachunku w innym banku przypomina standardowe płatności realizowane w Internecie z tą różnicą, że zamiast autoryzowania transakcji płatniczej, klient zatwierdza dostęp do swojej historii rachunku – tłumaczy Agata Strzelecka, wiceprezes Aliora.

Kredyt bez zaświadczeń w praktyce

W praktyce Alior Bank po otrzymaniu wniosku kredytowego wysyła na wskazany przez klienta numer telefonu SMS-a z linkiem do specjalnego formularza. Klient musi w nim potwierdzić, że zapoznał się z treścią regulaminu, a także wyrazić zgodę na usługę dostępu do informacji o rachunku.

Później zostaje przekierowany na stronę swojego banku, gdzie musi zalogować się do bankowości internetowej. Wówczas pozostaje już tylko zatwierdzenie zakresu dostępu do rachunku w ramach usługi AIS. Dzięki temu Alior Bank zyskuje możliwość pobrania historii rachunku klienta.Dodaj komentarz

avatar
  Powiadomienia o komentarzach  
Powiadom o