Inne
Porównanie kont oszczędnościowych

Porównanie kont oszczędnościowych

Wszyscy wiemy, jak ważne jest gromadzenie oszczędności. Nadwyżki finansowe zbieramy z myślą o wakacjach, remoncie domu czy po prostu na tzw. czarną godzinę. Ale gdzie przechowywać zgromadzone oszczędności? Podpowie Ci porównanie kont oszczędnościowych.

Konto oszczędnościowe – jego prowadzenie nie wymaga tyle wysiłku co lokata, którą podejmujemy wyłącznie na określony czas. W zamian za wygodę zyskujemy nieco niższe oprocentowanie, które jednak sprawia, że zgromadzona kwota cały czas rośnie.

W naszym zestawieniu kont oszczędnościowych znajdziesz atrakcyjne, promocyjne oferty. Ich oprocentowanie jest zazwyczaj wyższe niż w przypadku standardowych produktów, jednak wiąże się to zazwyczaj z koniecznością spełnienia dodatkowych warunków dotyczących prowadzenia konta. Zwracaj zatem baczną uwagę na warunki oferty, z której zamierzasz skorzystać. Porównanie kont oszczędnościowych podaje je wszystkie w sposób przejrzysty i czytelny.

Wirtualna skarbonka

Konto oszczędnościowe to produkt, który z pozoru może przypominać zwykły rachunek osobisty. Choć nie otrzymujemy do niego karty płatniczej, to równocześnie mamy do niego dostęp poprzez bankowość mobilną i możemy wykonywać z niego przelewy. Samo konto oszczędnościowe nie oferuje jednak takiej elastyczności jak ROR. Większość tego typu produktów pozwala wykonać za darmo zaledwie jeden przelew w miesiącu. Bardzo często warunkiem bezpłatności takiej transakcji jest również to, by pieniądze zostały przelane na konto powiązane z rachunkiem oszczędnościowym. Pozostałe przelewy niestety wiążą się z koniecznością dodatkowych kosztów.

W zamian za te ograniczenia otrzymujemy oprocentowanie, które sprawia, że nasze oszczędności się pomnażają. W tej chwili na polskim rynku najlepiej oprocentowane konta oferują około 3% w skali roku. Oprocentowanie wydaje się niewielkie, jednak dzięki niemu nasze oszczędności cały czas pracują, co jeszcze bardziej zachęca do oszczędzania. Im więcej bowiem odkładamy, tam więcej zyskujemy.

Najlepsze konta oszczędnościowe

Porównanie kont oszczędnościowych bez dwóch zdań wygrały produkty finansowe Getin Banku. Zajęły dwa pierwsze miejsca naszego zestawienia. Jedno z kont oferuje 3,5% w przypadku oszczędności w kwocie do 10 000 zł. Nadwyżki finansowe w wyższych kwotach (do 400 000 zł) możemy ulokować na drugim koncie Getin Baku, które jest oprocentowane na 3,2 proc.

Trzecie miejsce na podium najlepszych kont oszczędnościowych zajął Idea Bank ze swoim Kontem Idealnie Prostym. Oferuje ono promocyjne oprocentowanie 3,2% w skali roku dla środków w kwocie do 20 000 zł.

Jak założyć konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe znajduje się w ofercie wszystkich większych banków. Za pomocą kilku kliknięć możemy je otworzyć na przykład jako konto dodatkowe do już posiadanego rachunku osobistego. Taki produkt jest zazwyczaj całkowicie darmowy, dlatego warto rozważyć takie rozwiązanie nawet wtedy, gdy nie jesteśmy najlepsi w oszczędzaniu. Niektóre banki pozwalają założyć konto oszczędnościowe bez konta osobistego. To dobre rozwiązanie dla tych osób, którym ciężko nie sięgać po odłożoną gotówkę. W ten sposób oddzielą oszczędności od pieniędzy na bieżące wydatki. Tym samym utrudnią sobie sięganie po zgromadzone pieniądze i wydawanie ich, dzięki czemu lepiej zapanują nad oszczędzaniem.

Warto zwrócić uwagę na to, że banki zazwyczaj umożliwiają podpięcie kilku kont oszczędnościowych do jednego rachunku. Oznacza to, że możesz otworzyć odrębne konta oszczędnościowe dla każdego konkretnego celu, na które zbierasz pieniądze. Osobne konto do zbierania pieniędzy na wakacje, osobne na remont i osobne na nowy samochód mogą znacznie ułatwić oszczędzanie. W ten sposób będziesz miał szybki i wygodny podgląd na to, ile środków masz zebranych w ramach konkretnego celu.

Przy zakładaniu kilku kont oszczędnościowych warto także zwrócić uwagę, czy bank pozwala nadawać im własne nazwy. W ten sposób jeszcze łatwiej posegregujesz ich zawartość, nazywając oddzielne konta nazwami ich celów, np. „wakacje”, „samochód”, „remont”.

Podatek Belki

Niestety oszczędzanie ma też swoją mroczną stronę – jest nią podatek Belki. Każdy konsument musi pamiętać, że od wszystkich wypracowanych odsetek potrącany jest zryczałtowany podatek od zysków kapitałowych. Wynosi on 19% i nazywany jest potocznie podatkiem Belki, ponieważ właśnie tak nazywał się minister, który go wprowadził. Na szczęście podatek ten potrącany jest przez banki automatycznie, dzięki czemu nie musimy zawracać sobie nim głowy. Nie trzeba go również wykazywać w swoich rozliczeniach podatkowych.

Promocyjne odsetki

Niektóre banki, by przyciągnąć do siebie kolejnych klientów, oferują im promocyjne oprocentowanie. Takie oferty charakteryzuje wyższy zysk, jednak ich minusem jest ograniczenie czasowe. Zazwyczaj trwają one wyłącznie przez krótki czas, np. dwa miesiące. Po tym okresie nieuważny klient, który nie wycofa na czas pieniędzy z konta, będzie podlegać standardowemu, niższemu oprocentowaniu. Pamiętajmy, aby przed wzięciem udziału w jakiejkolwiek promocji dokładnie czytać jej regulamin oraz pilnować terminów.

Promocyjne oferty zazwyczaj obowiązują na tzw. „nowe środki”. Każdy bank może rozumieć ten termin inaczej, dlatego należy zwrócić na to uwagę w regulaminie. Zazwyczaj pojęcie to dotyczy „nowych środków” w danym banku, więc nie skorzystasz z tej oferty w przypadku przelewu z jednego konta na drugie w obrębie tej samej instytucji. Na kilka dni przed udziałem w promocji możesz natomiast przelać swoje pieniądze do innego banku, aby za jakiś czas przelać je z powrotem na konto oszczędnościowe. Wówczas przechytrzysz bank i zyskasz promocyjne oprocentowanie.

Jak oszczędzać

Niektórzy ludzie od lat bezskutecznie próbują odkładać pieniądze, jednak od razu pozbywają się wszelkich nadwyżek finansowych. W takiej sytuacji mogą spróbować nieco „oszukać” samych siebie, by nauczyć się oszczędzać.

Jednym ze sposobów na oszczędzanie dla opornych jest jak największe utrudnienie sobie dostępu do konta oszczędnościowego. Przede wszystkim należy je założyć w innym banku niż ten, w którym posiadamy główne konto. Przelew pieniędzy między różnymi bankami zajmuje nieco czasu. Brak błyskawicznego dostępu do środków może nas natomiast powstrzymać przed ich wydawaniem. Warto także ustawić sobie skomplikowane hasło do konta oszczędnościowego i zapisać je w miejscu trudno dostępnym. W ten sposób transfer pieniędzy będzie się wiązał z dużym wysiłkiem.

Jednym ze sposobów na ułatwienie sobie oszczędzania jest również ustawienie comiesięcznego zlecenia przelewów na konto oszczędnościowe. Stałe zlecenie ustawione zaraz po wypłacie pozwala odłożyć pieniądze zanim je jeszcze wydamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *